Dantų plombavimas

man getting dental filling

Dantų plombavimas

Dantų plombavimas – tai procedūra, atliekama siekiant atkurti ėduonies (karieso) pažeistų dantų funkciją ir formą. Laiku uždėta plomba užtikrina, kad progresuojantis dantų ėduonis netaptų komplikuotos klinikinės dantų ir dantenų būklės ar danties praradimo priežastimi. Šiuolaikinio dantų plombavimo metodai yra technologiškai pažangūs ir efektyvūs. Atliekamas ir estetinis dantų plombavimas, kuriam naudojamos aukščiausios kokybės plombos leidžia ne tik išgydyti dantų kariesą, bet ir pakeisti dantų spalvą ir formą, išgauti geriausią estetinį vaizdą.

Dantų plombavimo etapai

1 – Pirminė apžiūra ir diagnostika

doctor checking patients x-ray

Pirmiausia reikia nustatyti, ar burnoje yra ėduonies pažeistų dantų. Kai dantų ėduonis pastebimas pradinėje stadijoje, jo gydymas būna lengvesnis, trumpesnis ir reikalauja mažiau išlaidų. Visų dantų paviršiai yra atidžiai apžiūrimi, įvertinama dantų, dantenų ir sąkandžio būklė. Ypatingas dėmesys skiriamas naujai išdygusiems dantims ir burnos ertmės probleminėms vietoms. Su pacientu aptariami jo dantų higienos įpročiai, individualiai patariama, kaip tinkamai prižiūrėti dantis.

2 – Danties paruošimas plombavimui

woman getting professional dental help

Prieš pradedant procedūrą pacientui yra siūloma anestezija. Dažniausiai yra leidžiamas vietinis nuskausminimas, bet sunkiais jautrumo ar nerimo atvejais gydymas gali būti atliekamas su sedacija arba bendrine nejautra. Dantų plombavimo procedūra prasideda nuo ėduonies pažeistų audinių pašalinimo. Tam naudojamos specialiosios priemonės – odontologiniai grąžtai ir karieso detektoriai. Gydytojas odontologas užtikrina, kad gydymas būtų minimaliai invazyvus – išsaugo kuo daugiau sveikų, ėduonies nepažeistų dantų audinių. Prieš plombos uždėjimą išgręžta danties ertmė yra išvaloma ir paruošiama plombavimui. Vidinio danties nervo pažeidimo atveju yra atliekamas endodontinis gydymas.

3 – Plombos uždėjimas

Danties ertmė, kuri lieka pašalinus ėduonies pažeistus audinius, yra padengiama plomba. Plomba – tai speciali medžiaga, kuria siekiama atstatyti danties formas užpildant danties ertmes.

Plombos būna skirtingų medžiagų: vienos užtikrina aukščiausia estetinę kokybę, kitos – ilgaamžiškumą ir kramtymo atsparumą. Specialios laikinosios plombos gali būti naudojamos vaikų pieniniams dantims arba endodontiniam šaknų kanalų gydymui. Tinkamiausią plombos rūšį visada parenka gydytojas odontologas, atsižvelgdamas į paciento danties būklę ir siekdamas užtikrinti geriausią plombavimo rezultatą. Po sukietėjimo dantų plomba yra šlifuojama ir poliruojama, kad nesukeltų nemalonių pojūčių ir išlaikytų tinkamą kramtymo funkciją.

Estetinis dantų plombavimas

happy patient after procedure

Estetinis dantų plombavimas – tai būdas atkurti ėduonies pažeistus ar nuskilusius dantis, atstatant arba pakeičiant pradinę jų formą ir spalvą, išsaugant estetiškumą. Šis dantų restauracijos metodas ypač tinka pacientams, besirūpinantiems natūralia savo šypsenos išvaizda. Estetinis dantų plombavimas – tai minimaliai invazyvus gydymo metodas. Procedūros metu dantys atkuriami sluoksniais ir išsaugoma kuo daugiau gyvybingų jų audinių.

Estetiniam plombavimui naudojamos itin kokybiškos kompozitinės plombos, kurios savo funkcinėmis savybėmis, skaidrumu ir blizgesiu labiausiai primena natūralius dantis. Estetinių plombų medžiagą gydytojas odontologas kiekvienam pacientui parenka individualiai. Priekiniams dantims atstatyti gali būti naudojamas skaidresnis ir dailesnis užpildas, o kapliams ir krūminiams dantims – tvirtesnis ir atsparesnis.

Estetinio plombavimo metu taip pat koreguojama šypsenos forma, užpildomi nedideli tarpai tarp dantų ir ištaisomos smulkaus dantų susigrūdimo vietos. Tai yra vienas veiksmingiausių metodų atstatyti nudilusius dantis, norint apsaugoti juos nuo didesnio pažeidimo.

Dantų ėduonies priežastys

Dažniausios dantų ėduonies atsiradimo priežastys – blogi mitybos įpročiai, prasta asmens burnos higiena ir genetinis polinkis. Taip pat dantų ėduonies atsiradimui įtakos gali turėti ir netaisyklingas sąkandis, dantų susigrūdimas. Vietose, kur dantis sunku išvalyti šepetėliais, greičiau kaupiasi dantų akmenys, vystosi bakterijos. Kadangi dantų ėduonis yra bakterinė infekcija, jos vystymuisi tiesioginės įtakos turi ir imunitetas.

Dantų ėduonies simptomai

Vizito pas gydytoją odontologą pirminiu signalu gali tapti danties skausmas, jautrumas, emalio trupėjimas, matomų skylučių ir tamsių dėmių atsiradimas. Geriausias būdas išvengti šių dantų ėduonies atsiradimo požymių – tinkama asmens burnos higiena, reguliarūs vizitai atlikti profesionalią burnos higieną ir profilaktinę apžiūrą.

Profilaktinė apžiūra pas gydytoją odontologą rekomenduojama bent kas 6 mėn. Taip pat dantų defektus gali pastebėti burnos higienistas, apžiūrėdamas dantis profesionalios higienos procedūros metu. Todėl reguliariai atlikdami profesionalią burnos higieną, pacientai ne tik apsaugo dantis ir dantenas nuo odontologinių ligų, bet ir užtikrina laiku atliekamą jų diagnostiką.

Kuo gresia negydytas dantų ėduonis?

x-ray of teeth

Nuo ėduonies atsiradimo iki dantų nervo (pulpos) pažeidimo kartais užtenka vos kelių mėnesių. Laiku negydytas ėduonis gali sukelti sunkesnes odontologines ligas:

  • Dantų nervo uždegimą (pulpitą). Pulpitas yra dažniausia karieso komplikacija, sukelianti ilgalaikį dantų skausmą ir reikalaujanti sudėtingo endodontinio gydymo.
  • Dantenų atsiskyrimą nuo dantų (periodontitą). Šis ūminis uždegiminis procesas gali veikti visą organizmą, sukelti didelį dantų skausmą ir jautrumą, tapti danties netekimo priežastimi. Periodontito liga reikalauja skubaus periodontologinio gydymo.
  • Ilgai negydant ėduonies pažeistų dantų, dėl įvairių komplikacijų jų netenkama.

Todėl yra ypač svarbu ateiti reguliarių profilaktinių vizitų pas gydytoją odontologą, laikytis tinkamų asmens burnos higienos įpročių ir nedelsiant kreiptis į kliniką, atsiradus pirmiesiems karieso požymiams. Ankstyva diagnostika gali padėti ne tik išsaugoti dantis ir dantenas, bet ir sutaupyti.

Dantų plombavimas vaikams

Nepaisant to, kad pieniniai dantys yra laikini – jie atlieka svarbią funkciją vaiko sąkandžio vystymosi procese. Be to, vaiko asmens burnos higienos priežiūros įgūdžių dažnai neužtenka tinkamai išvalyti dantis. Todėl pieninių dantų plombavimas yra viena dažniausiai atliekamų procedūrų vaikų odontologijoje.
Vaikų dantų plombavimą mūsų klinikoje atlieka vaikų gydytojai odontologai. Jie ne tik užtikrina, kad vaikų dantys išsaugotų savo funkcionalumą ir estetinę išvaizda, bet ir pasirūpina vaiko psichologiniu pasiruošimu procedūrai. Apsilankymo metu su vaiku bendraujama, gydymo procesas pateikiamas kaip smagus žaidimas. Taip pat klinikoje siūlomas didelis anestetikų pasirinkimas, dėl kurių nejaučiama jokio skausmo per visas atliekamas procedūras.
Dantų gydymas vaikystėje yra ypač svarbus todėl, kad padeda atsikratyti odontologinio gydymo nerimo ateityje, priprasti prie reguliarių vizitų pas odontologą.

Kiek tarnauja plombos?

Šiuolaikiniam dantų plombavimui naudojamos aukštos kokybės medžiagos užtikrina ilgesnį plombų tarnavimo laiką negu prieš 30 metų. Tačiau neįmanoma tiksliai įvardinti, kuriam laikui praėjus uždėtą plombą reikės keisti. Plombų laikymosi terminai labai priklauso nuo plombinės medžiagos, individualaus burnos rūgštingumo, vartojamo maisto, dantų higienos ir kitų įpročių. Nustatyti, kad atėjo laikas keisti dantų plombą, gali tik gydytojas odontologas burnos apžiūros metu. Todėl norint užtikrinti tinkamą profilaktiką, rekomenduojama reguliariai lankytis pas odontologą.

Laikinosios plombos

Laikinosios plombos gali būti uždedamos tuomet, kai atliekamas dantų gydymas keliais apsilankymais. Dažniausiai laikinosios plombos yra naudojamos endodontiniame gydyme, kai po pirminio danties kanalo išvalymo uždengiama pažeista danties ertmė. Tai leidžia stebėti gydymo procesą ir užtikrinti, kad prireikus jį būtų galima kuo lengviau užbaigti atliekant pakartotinę procedūrą. Taip pat laikinosios plombos gali būti naudojamos, kai būtina atidėti gydymą.
Laikinosios plombos gaminamos iš specialių plombavimo cemento mišinių. Laikinųjų plombų medžiaga pasižymi hipoalerginėmis, stipriomis adhezinėmis bei rentgeno kontrastinėmis savybėmis.
Kadangi laikinoji plomba uždedama trumpam laikui, gydymo metu ypač svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų dėl jos priežiūros, neatidėti gydymui užbaigti paskirto vizito.

Plombos ir dantų balinimas

checking tooth color of patient

Dėl tam tikrų medžiagų savybių, plombų (taip pat venyrų ir įvairių protezų) spalva po dantų balinimo nesikeičia. Todėl, norint turėti idealią baltą šypseną, visada rekomenduojama atlikti dantų balinimą prieš estetinį dantų plombavimą. Tuomet estetinio dantų plombavimo procedūros metu parenkamos tokios plombinės medžiagos spalvos, kurios atitiktų jau išbalintų dantų atspalvį.

Dantų plombavimas mūsų klinikoje

Aukštos kvalifikacijos odontologijos specialistai, dirbantys mūsų klinikoje, atlieka kokybišką ir minimaliai invazyvų dantų plombavimą. Procedūrai atlikti naudojamos pažangiausios technologijos ir metodai, o plombinės medžiagos individualiai parenkamos kiekvienam pacientui, užtikrinant ilgalaikį plombų tarnavimo laiką. Apsaugoti savo dantis nuo nepageidaujamų ligų galite užsiregistravę profilaktinei dantų apžiūrai.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kainoraštis

Suaugusiųjų
Gydytojo-odontologo konsultacija50 €
MTA20 €
Maža kompozicinė plomba75 €
Vidutinė kompozicinė plomba (1 paviršius)100 €
Vidutinė kompozicinė plomba (2 paviršiai)120 €
Didelė kompozicinė plomba (3 paviršiai)150 €
Stiklo jonomerinė plomba100 €
Silantas30 €
Vietinė nejautra15 €
Vainiko atstatymas200 €
Vieno danties estetinis plombavimas220 €
Vaikų
Pieninio danties plombavimas (be nuskausminimo)75 €
Pieninio danties plombavimas (su nuskausminimu)90 €
Pieninio danties plombavimas (su sedacija)125–180 €
Pieninio danties plombavimas (su bendrine nejautra)120 €
Nuolatinio danties plombavimas85-150 €
Nuolatinio danties plombavimas (su bendrine nejautra)150 €