Gydymas su anestezija

anesthesia machine tubes

Gydymas su sedacija ir bendrine nejautra

Įvairių tipų anestezija yra siūloma ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Tai suteikia visiems pacientams galimybę patogiai atlikti net pačias sunkiausias operacijas, atsikratyti odontologinių procedūrų baimės ir visiškai negalvoti apie galimą skausmą procedūros metu.

Anestezijos rūšys

Šiuolaikinio odontologinio gydymo tikslas – ne tik kokybiškai išgydyti dantis, bet ir užtikrinti paciento komfortą gydymo metu. Anestezija leidžia atsikratyti nemalonių pojūčių gydant dantų šaknų kanalus, atliekant plombavimą, periodontologines ir chirurgines operacijas, kitas procedūras.

Ypač mažieji klinikos pacientai dažnai bijo odontologinių procedūrų ir negali ramiai sėdėti odontologo kėdėje, jausdami nemalonius pojūčius. Siekiant apsaugoti vaiko psichoemocinę būklę ir leisti gydytojui kokybiškai atstatyti dantis, sedacija ir bendrine nejautra yra neretai siūloma gydant vaikų dantis.

Vietinis nuskausminimas

a woman getting local analgesia

Pats paprasčiausias ir dažniausiai taikomas nuskausminimo būdas. Vietiniam nuskausminimui yra atliekama neskausminga injekcija į burnos minkštuosius audinius, kuri pradeda veikti beveik iš karto ir užtikrina tam tikros gydomos burnos srities visišką nejautrą. Vietinės nejautros injekcijai yra naudojama labai plona adata, todėl ji yra beveik neskausminga.

Šis anestezijos būdas yra naudojamas atliekant dantų plombavimą, įsukant ortodontinius implantus, atliekant nesudėtingas burnos chirurgines operacijas ir kitas, neilgai trunkančias ir didelės intervencijos nereikalaujančias odontologines procedūras.

Vietinis nuskausminimas yra geriausias nuskausminimo metodas nesudėtingoms odontologinėms operacijoms atlikti, nes leidžia atsikratyti nemalonų pojučių neslopindamas bendros paciento nervų sistemos.

Sedacija

anesthesia machine

Sedacijos metu naudojami specialūs vaistai padeda pacientui pasiekti paviršutinio miego būseną – pacientas išlieka sąmonėje, tačiau visiškai atsipalaiduoja, nekreipia dėmesio į supančią aplinką ir nejaučia baimės. Po procedūros, atliktos su sedacija, pacientui nelieka nemalonių prisiminimų, todėl ypač vaikams šis gydymo metodas leidžia lengviau priprasti prie odontologinių procedūrų.

Sedacija – tai nėra nuskausminimas. Sedacijos metu pacientas vis dar gali jausti visus odontologo veiksmus, tačiau dėl raumenų ir nervų atsipalaidavimo, nereaguoja į juos greitai. Atliekant skausmingas procedūras sedacija gali būti kombinuojama su vietiniu nuskausminimu.

Šis anestezijos metodas dažniausiai yra taikomas vaikams ir suaugusiems, bijantiems atlikti procedūrą. Sedacija suteikia galimybę gydyti hiperaktyvius vaikus, taip pat pacientus su nekontroliuojamais fiziologiniais veiksmais (pvz., padidintu pykinimo refleksu).

Bendrinė nejautra

patient getting general anesthesia

Bendrinė nejautra – pats „stipriausias“ anestezijos tipas, dar vadinamas narkoze. Bendrinės nejautros metu pacientas įvedamas į gilų miegą, kuriame visiškai nejaučia skausmo ar kitų jausmų, ir po kurio neprisimena procedūros. Bendrinė nejautra gali būti atliekama intraveniniu būdu (suleidžiant vaistus kateteriu) arba inhaliaciniu (įkvepiant dujų su kauke).

Bendrinė nejautra yra taikoma sudėtingo odontologinio gydymo atvejais, kai operacija trunka ilgą laiką, reikalauja daug chirurginių manipuliacijų, veiksmai atliekami skirtingose burnos srityse (pvz., šalinami keli protiniai dantis), arba pacientas yra psichoemociškai nestabilus ir šiai problemai išspręsti sedacijos nepakanka.

Kokiais atvejais pacientui siūlomas nuskausminimas?

Nuskausminimas yra siūlomas prieš bet kurią odontologinę procedūrą, kuriuos metu gali būti jaučiamas skausmas. Nuskausminimo metodų taikymas yra būtinas atliekant sudėtingas operacijas, bet gali būti naudojamas net ir profilaktinių procedūrų metu – pavyzdžiui, jeigu pacientui yra padidėjęs dantenų jautrumas, nuskausminimas gali būti atliekamas net profesionaliai burnos higienai atlikti. Apskritai, nuskausminimo naudojimas priklauso nuo procedūros sudėtingumo, paciento ištvermės, psichoemocinės būklės ir individualių fiziologinių faktorių.

Sedacija ir bendrinė nejautra – tai yra saugu?

Paciento saugumui užtikrinti, atliekant sedaciją ir bendrinę nejautrą procedūros metu, organizmo veiklos rodikliai yra atidžiai stebimi patyrusio gydytojo anesteziologo-reanimatologo. Atliekant bet kurio tipo anesteziją visada išlieka minimali rizika. Tačiau kvalifikuoto anestezijos specialisto dalyvavimas procedūroje, šiuolaikinės saugios aparatūros naudojimas ir paciento bendro sveikumo bei kontraindikacijų neturėjimo užtikrinimas prieš procedūrą padeda beveik visiškai atsikratyti komplikacijų galimybės. Svarbu prisiminti, kad bendrinė nejautra yra siūloma tik sudėtingų odontologinių patologijų operavimo atvejais, kurių negydymas turi nepalyginamai didesnės rizikos bendrai paciento sveikatai.

Kada negalima atlikti anestezijos?

Egzistuoja tam tikrų kontraindikacijų anestezijos atlikimui, pagrindinės yra šios:

  • Nėštumas ar žindymo laikotarpis.
  • Ūminės ligos arba lėtinių ligų paūmėjimas (viršutinių kvėpavimo takų ligos, paūmėjusi astma ar kt.).
  • Sunkios širdies patologijos (pvz. postinfarktinė būsena).
  • Alergija tam tikriems anestetikams.
  • Dideli organizmo hormonų sutrikimai.
  • Pilnas skrandis (kai pacientas pavalgo prieš narkozę).

Po anestezijos

Iš karto po vietinės nejautros kurį laiką nejaučiama aplink injekcijos vietą esančios veido srities. Šis pojūtis visiškai praeina maždaug po 1 valandos.

Sedacijos metu miegas yra negilus, iš jo pabundama beveik iš karto, kai anesteziologas nustoja leisti vaistus. Po bendrinės nejautros pabundama greitai (15–20 min.), tačiau yra reikalingas tam tikras pooperacinis reabilitacijos periodas, kurio metu pacientas paliekamas pailsėti. Po sedacijos ir bendrinės nejautros rekomenduojama:

  • Nevalgyti 1–2 valandas, arba kol jaučiamas pykinimas.
  • Kadangi susilpnėja reakcija, nevairuoti automobilio bent 24 val.
  • Neplanuoti svarbių, koncentracijos reikalaujančių darbų ir nepriimti sudėtingų sprendimų.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kainoraštis

Gydymas su vietiniu nuskausminimu

Suaugusiųjų
Vietinė nejautra15 €
Vaikų
Vietinė nejautra15 €
Pieninio danties karieso gydymas su nuskausminimu95 €
Pieninio danties pulpito gydymas su nuskausminimu120-140 €

Gydymas su sedacija

Vaikų
Sedacija45 €
Pieninio danties karieso gydymas su sedacija150-180 €
Pieninio danties pulpito gydymas su sedacija125-180 €

Gydymas su bendrine nejautra

Suaugusiųjų
Vieno kanalo gydymas ir plombavimas su bendrine nejautra200 €
Nuolatinio danties šalinimas su bendrine nejautra150-180 €
Sudėtingas nuolatinio danties šalinimas su bendrine nejautra180-240 €
Vaikų
Pieninio danties šalinimas su bendrine nejautra80 €
Pieninio danties karieso gydymas su bendrine nejautra120 €
Pieninio danties pulpito gydymas su bendrine nejautra175 €
Pieninio danties gydymas ir dengimas standartiniu vainikėliu su bendrine nejautra245 €
Nuolatinio danties karieso gydymas su bendrine nejautra150 €
Anesteziologinės paslaugos
Pirma bendrinės nejautros valanda350 €
Antra ir sekančios bendrinės nejautros valandos115 €
Kaukinė nejautra180 €