Rentgenologiniai tyrimai

mouth x-ray image on computer screen

Rentgenologiniai tyrimai

Siekiant nustatyti tikslią paciento klinikinę diagnozę ir suplanuoti efektyviausią gydymą dažnai neužtenka vien tik burnos apžiūros. Pacientui yra atliekami rentgenologiniai tyrimai, leidžiantys pamatyti visą žandikaulio kaulinę anatomiją, rasti atskirų dantų šaknis ir kanalus, sukurti skaitmeninį trimatį žandikaulių vaizdą kokybiškam protezų modeliavimui. Rentgenologiniais paciento dantų vaizdais remiamasi atliekant dantų šaknų kanalų gydymą, įvairias chirurgines operacijas, ortodontinį dantų tiesinimą, plombavimą ir implantavimą. Visiems mūsų klinikoje atliekamiems tyrimams yra naudojama moderni įranga, kuri yra visiškai saugi, o procedūra trunka vos kelias minutes.

Panoraminė nuotrauka

in process of making a 3d x-ray image

Panoraminėje rentgeno nuotraukoje galima pamatyti ir įvertinti visus paciento dantis, žandikaulio sąnarius ir sinusus, minkštuosius audinius. Nuotrauka vadinama panoramine, kadangi joje vaizduojamas platus abiejų žandikaulių vaizdas, centruotas viena horizontalia linija.

Panoraminės nuotraukos tyrimas yra atliekamas labai paprastai: pacientas atsistoja prie specialaus rentgenologinio aparato – ortopantomografo, stabilumui užtikrinti priekiniais dantimis suspaudžia plastikinį fiksatorių ir laikosi rankomis už rankenų. Aparatas sukuria žandikaulio vaizdą vos už 20–30 sekundžių. Vėliau rentgeno nuotrauka gali būti atspausdinama arba naudojamas skaitmeninis jos variantas.

Panoraminė nuotrauka gali būti reikalinga:

 • Prieš atliekant implantaciją. Naudojama kaulų būklei įvertinti ir efektyviausiai konstrukcijai išsirinkti.
 • Prieš ortodontinį gydymą, siekiant suplanuoti tiesinimo konstrukciją, arba ortodontinio gydymo metu, norint užfiksuoti ir ištirti tarpinį gydymo rezultatą.
 • Prieš atliekant chirurgines operacijas.
 • Lokalizuoti paslėptą kariesą, cistas, granulomas ir kitas neoplazmas.
 • Prieš sudėtingą danties šalinimą, kai reikia įvertinti ne tik šalinamo danties, bet ir aplinkinių audinių būklę.
 • Siekiant tiksliai nustatyti periodontito pažeidimų mastą.
 • Nustatyti neišdygusių protinių ar kitų retinuotų dantų padėtis.
 • Vaikų dantų ir žandikaulio formavimosi kontrolei.

Dentalinė nuotrauka

in process of making a 3d x-ray image

Dentalinė nuotrauka – tai tam tikros žandikaulio vietos rentgeno nuotrauka, leidžianti tiksliau lokalizuoti atskirų dantų šaknų ir jų kanalų padėtis, karieso ar kitų odontologinių ligų pažeidimus ar fiziologines anomalijas.

Dentalinei rentgeno nuotraukai paimti naudojamas viziografas. Viziografas siunčia nedidelį kiekį rentgeno spindulių ir perduoda duomenis į kompiuterį, kuriame jie paverčiami skaitmeniniu žandikaulio srities vaizdu. Viziografo skleidžiamos radiacijos dozė yra labai maža, palyginti su įprastu rentgeno aparatu, todėl dentalinė nuotrauka yra saugus ir nekenksmingas tyrimas.

Dentalinė nuotrauka yra atliekama prieš dantų šaknų kanalų gydymą, nes leidžia gydytojui endodontologui lengviau surasti ir suformuoti dantų kanalus, atlikti gydymą kuo mažiau pažeidžiant danties audinius. Dentalinė nuotrauka taip pat atliekama prieš konkretaus vieno ar kelių gretimų dantų protezavimą, siekiant tiksliai nustatyti atstumą iki danties žandikaulio kanalo.

3D kompiuterinė tomografija

in process of making a 3d x-ray image

Kompiuterinė trimatė dantų tomografija leidžia ne tik pamatyti plokščią priekinį žandikaulių ar tam tikrų atskirų dantų vaizdą, bet ir apžiūrėti dantis, dantenas ir visą burnos kaulinę anatomiją iš visų pusių. Atliekant kompiuterinę tomografiją galima gauti visos žmogaus burnos srities trimatį modelį, kurį turint galimas efektyvesnio gydymo planavimas.

Ši procedūra yra atliekama 3D dentaliniu tomografu – modernia ir tikslia įranga, kurios procedūros metu skleidžiama radiacijos dozė yra iki 10 kartų mažesnė nei standartinių spiralinių KT aparatų. 3D tomografas leidžia gauti aukščiausios kokybės rentgenologinį vaizdą, todėl 3D kompiuterinė tomografija įgijo didelį populiarumą moderniose odontologų klinikose.

3D kompiuterinė tomografija yra vienas informatyviausių rentgenologinių tyrimų, kuris naudojamas:

 • Implantacijai, siekiant ištirti kaulinę žandikaulių anatomiją ir tiksliai suplanuoti implanto protezavimo vietą. Taip pat kaulo priauginimui, kai nustatomas implantacijai reikalingos žandikaulio srities kaulo forma ir tūris.
 • Dantų gydymui, lokalizuojant dantų šaknų kanalus, bei nustatant antrinį ėduonį, cistas ir kitus uždegimus.
 • Dantų šalinimui, nustatant dantų šaknų skaičių ir jų vietas žandikaulyje, lokalizuojant retinuotus (neišdygusius) dantis.
 • Ortodontiniam gydymui, diagnozuojant sąkandžio defektus ir planuojant efektyviausią jų gydymo metodą.

Kainoraštis

Tyrimų kainos
Panoraminė nuotrauka55 €
Dentalinė nuotrauka20 €
3D kompiuterinė tomografija120 €