Vaikų gydymas

a kid getting his teeth inspected

Vaikų odontologinis gydymas

Pilnavertis ir sveikas vaiko organizmo vystymasis – tai didžiulis įvairių veiksnių kompleksas, tarp kurių profesionali dantų priežiūra užima vieną iš svarbiausių vietų. Vaikų odontologija yra specializuota medicinos sritis, susijusi su dantų ligų prevencija ir gydymu vaikystėje ir paauglystėje, atsižvelgiant į individualias fizines ir psichoemocines vaiko raidos ypatybes.

Apžiūra ir konsultacija

doctor providing consultation to a kid

Vaikų odontologai rekomenduoja tėvams reguliariai (bent 4 kartus per metus) atvesti vaiką į kliniką dėl profilaktinės dantų apžiūros ir konsultacijos. Dažnai atliekamos apžiūros padeda laiku pastebėti karieso ir kitų odontologinių ligų atsiradimą. Tai ne tik padeda apsaugoti vaiko dantų sveikatą, bet ir daug sutaupyti.

Mūsų klinikose atliekama profesionali vaikų burnos apžiūra, konsultuojama visais dantų sveikatos klausimais ir išrašomos pažymos mokykloms apie vaiko dantų būklę.

Profesionali vaiko dantų apžiūra mūsų klinikose apima:

  • Gydytojo specialisto susipažinimą ir bendravimą su vaiku, konsultaciją su jo tėvais, atsakymus į dominčius klausimus, individualias rekomendacijas dėl vaiko dantų sveikatos priežiūros.
  • Individualų, vaiko amžiui pritaikytą odontologinių tyrimų ir diagnostikos metodų kompleksą, kurio tikslas yra nustatyti burnos ertmės patologijas, ligas, jų vystymosi ateityje riziką.
  • Rentgenologinių tyrimų atlikimą, leidžiantį diagnozuoti paslėptą ėduonį ir kitų odontologinių ligų pirminę stadiją.

Remdamasis diagnozės rezultatais, gydytojas odontologas užtikrina, kad visas reikalingas gydymas būtų atliktas laiku ir išvengta ilgalaikių dantų ligų pasekmių.

Dantų priežiūra ir gydymas

a kid getting his teeth corrected

Vaiko dantų vystymasis turi tiesioginės įtakos jo sąkandžio formavimuisi. Todėl apsilankymas pas vaikų odontologą būtinas tiek atsiradus odontologinių ligų simptomams, tiek profesionaliai pieninių ir pirmųjų nuolatinių dantų stebėsenai.

Reguliarūs vizitai pas gydytoją odontologą vaikystėje išmoko vaiką atsakingai rūpintis savo dantų sveikata ir higiena, kuri padeda išvengti rimtų odontologinių problemų ateityje.

Karieso ir kitų ligų gydymas

Vaikų dantų ėduonies (karieso) vystymasis yra dinamiškas procesas, galintis sukelti rimtų odontologinių ligų. Todėl dantų ėduonį labai svarbu laiku diagnozuoti ir gydyti.

Pradinis ėduonis pasirodo kaip nedidelė balta dėmelė ant dantų. Tai – smulkus emalio paviršiaus pažeidimas (demineralizacija). Jo gydymas yra paprasčiausias, nereikalaujantis gręžimo. Pradinio ėduonies paveikta vieta yra nuvaloma, o emalio paviršius atstatomas remineralizuojančia medžiaga.

Vidutinis ėduonis veikia dentiną (danties kaulo audinį), dėl to dantyje susidaro ertmė. Jis gali pasireikšti nedidelėmis juodos ar rudos spalvos dėmėmis ant dantų. Gydymas apima ėduonies kariozinių audinių šalinimą ir susidariusios ertmės plombavimą.

Gilus ėduonis išsivysto, kai infekcija pasiekia pulpą (vidinį dantų audinį) ir sukelia skausmingą uždegimą (pulpitą). Pulpito gydymas reikalauja danties kanalų valymo ir užpildymo. Be to, gilaus karieso sukelta infekcija gali tapti dantenų audinių uždegimo priežastimi ir net pradėti naikinti kaulo audinį (sukelti periodontitą). Sunkiais atvejais, kai sveiko danties atstatyti yra neįmanoma, jis yra pašalinamas.

Vainikėliai vaikams

Viena iš vaikų odontologijos priemonių, skirtų apsaugoti vaiko pieniniams dantims nuo ėduonies ir mechaninių sužalojimų bei ištaisyti jų netobulumus, yra vainikėlių pritvirtinimas. Vainikėliai (karūnėlės) – tai dantų atstatymo protezai, kurie tvirtinami ant danties ir atstato idealią danties formą bei spalvą. Vainikėliai leidžia išlaikyti vaiko pieninius dantis sveikus, kol juos pakeičia pirmieji nuolatiniai. Šie protezai taip pat apsaugo dantis nuo ėduonies, padeda užtikrinti taisyklingą kramtymo funkciją ir prisideda prie taisyklingo sąkandžio ir dikcijos formavimosi.

Mūsų klinikose dirbantys vaikų odontologai taiko pažangiausius profilaktinius gydymo metodus siekiant apsaugoti mažų pacientų dantis nuo ėduonies pažeidimų. Tačiau ir atsiradus šiai infekcijai, užtikrina kokybišką ir beskausmį visų jos vystymosi stadijų gydymą.

Profilaktinės procedūros

Profesionali burnos higiena

a kid getting his teeth polished

Bent 2–4 kartus per metus vaikams rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higienos procedūrą, kurią mūsų klinikose atlieka patyrę vaikų odontologai. Šią procedūrą vaikams reikia atlikti dažniau nei suaugusiems, kadangi ankstyvame amžiuje vaiko burnos higienos priežiūros įgūdžiai yra dar nepakankamai išvystyti.

Minkštosios apnašos, besikaupiančios ant vaiko dantų, laikui bėgant sukietėja ir virsta dantų akmenimis. Dantų akmenys skatina ėduonies ir dantenų ligų atsiradimą, todėl juos yra labai svarbu laiku išvalyti. Tai galima padaryti tik specialiais instrumentais profesionalios burnos higienos metu.

Profesionali burnos higiena vaikams yra visiškai saugi ir netraumuojanti. Gydytojas odontologas užtikrina, kad vaikas procedūros metu nepatirtų baimės ir ji jam atrodytų tartum smagus žaidimas. Didelio vaiko dantų jautrumo ar nerimo atvejais profesionali burnos higiena gali būti atliekama su anestezija. Pieniniai dantys vaikams yra kruopščiai valomi rankiniu būdu, naudojant specialius minkštus šepetėlius ir kitus instrumentus. Po valymo atliekamas dantų fluoravimas – dantys padengiami specialia mineralizuojančia medžiaga, kuri padeda apsaugoti emalį.

Dantų padengimas silantais

Silantai – tai specialus kietėjantis skystis, kuriuo užpildomos krūminių dantų kramtymo paviršiuje esančios vagelės ir duobelės, siekiant apsaugoti jas nuo bakterijų kaupimosi ir ėduonies atsiradimo. Dantų padengimas silantais atliekamas vaikams, kuriems išdygo pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys. Silantais gali būti padengiami tik sveiki dantys, todėl gydytojas odontologas užtikrina jų sveikumą prieš atlikdamas šią procedūrą.

Pagrindiniai dantų padengimo silantais privalumai yra šie:

  • Silantai užtikrina papildomą, nuolatinę danties paviršiaus apsaugą.
  • Sustabdo dantų ėduonį ankstyviausiose stadijose.
  • Neleidžia atsirasti antriniam ėduoniui (dėl plombų pažeidimų).

Dantų padengimo silantais procedūra yra greita, paprasta, saugi ir neskausminga: dantys yra išvalomi, nuplaunami specialiosiomis priemonėmis, o po džiovinimo užpildomi skysta plomba, kuri sukietėja veikiant specialiai lempai.

Silantų naudojimas įgijo didelį populiarumą ir plačiai naudojamas šiuolaikinėje vaikų odontologijoje. Silantai yra viena efektyviausių pirmųjų nuolatinių dantų karieso prevencinių priemonių. Vaiko dantų padengimas silantais yra daug lengvesnis ir greitesnis nei karieso gydymas. Todėl rekomenduojama padengti vaiko pirmuosius nuolatinius krūminius dantis silantais ir apsaugoti juos nuo karieso vos jiems išdygus.

Vaikų burnos chirurgija

doctor picking up instruments from table

Pieninių dantų šalinimas

Gydytojas odontologas gali rekomenduoti pašalinti pieninį dantį, jeigu jis buvo traumuotas, negrįžtamai pažeistas ėduonies, arba dėl tam tikrų priežasčių vaikui sukelia diskomfortą. Šią procedūrą mūsų klinikose atlieka patyrę vaikų burnos chirurgijos specialistai. Procedūros pradžioje įvertinama vaiko dantų būklė ir atliekama papildoma diagnostika, leidžianti gydytojui pasiūlyti tinkamą chirurginį sprendimą. Pieninių dantų šalinimas atliekamas su arba be anestezijos, priklausomai nuo atvejo sunkumo bei vaiko nerimo dėl skausmo.

Pasaitėlio plastika

Kai kuriems vaikams diagnozuojamas liežuvio pasaitėlio defektas – plonos liežuvio dalies, jungiančios liežuvį su apatiniu žandikauliu ir atsakingos už jo judrumą bei gebėjimą normaliai ištarti garsus, kramtyti ir nuryti maistą. Ši anomalija dažnai trukdo vaikams ištarti kai kuriuos garsus ir raides, tinkamai kramtyti ir praryti maistą.

Taip pat pasitaiko ir viršutinės lūpos pasaitėlio defektas – kai viršutinę lūpą ir priekinius dantis jungiantis darinys gali sukelti didelio tarpo tarp priekinių dantų atsiradimą.

Abiem atvejais mūsų klinikose atliekama pasaitėlio plastikos procedūra yra greita ir nesunki. Operacijai atlikti taikoma vietinė arba bendrinė nejautra, todėl jos metu nėra jaučiama jokio skausmo.

Gydymas su sedacija ir bendrine nejautra

anesthesia machine tubes

Dėl saugių šiuolaikinės anestezijos priemonių, taikomų odontologijoje, vaikams atsirado galimybė visiškai nepatirti diskomforto ir skausmo atliekant profilaktines, terapines ir chirurgines procedūras.

Atsižvelgiant į vaiko amžių, psichoemocinę būseną, procedūros sudėtingumą ir trukmę, nustatomas tinkamiausias skausmo malšinimo metodas:

  • Vietinis nuskausminimas – neskausminga injekcija į burnos audinius šalia procedūros atlikimo srities, kuri visiškai sustabdo tos srities skausmo pojūčius trumpam laikui.
  • Sedacija – preparatai, sukeliantys visišką kūno atsipalaidavimą, panašų į paviršutinį miegą. Metodas praktiškai neturi kontraindikacijų, yra lengvai toleruojamas vaikų. Sedacijai būdinga greita reabilitacija.
  • Bendroji nejautra (anestezija) – yra anestetikais sukeliama gilaus miego būsena, kuriuos metu pacientas nieko nejaučia. Garantuojant paciento saugumą, bendrąja nejautra atliekamose operacijose dalyvauja anesteziologas-reanimatologas, kuris atsakingai parenka anestetikus ir jų dozes, atsižvelgdamas į paciento svorį ir amžių. Po bendrosios nejautros reabilitacija yra ilgesnė, galimas silpnumas ir galvos svaigimas, pacientą reikia stebėti kelias valandas po pabudimo.

Bendroji nejautra taikoma šiais atvejais:

  1. Sudėtingos ir ilgai trunkančios operacijos (pavyzdžiui, danties šaknies kanalo gydymas ir plombavimas).
  2. Neuropsichinis dirglumas (vaiko hiperaktyvumas, didelis nerimas, baimė dėl odontologinių procedūrų).
  3. Chirurginių operacijų atvejais, kai šalinami keli dantys.
  4. Labai mažiems vaikams (iki 3 metų).

Kokiame amžiuje turi būti pirmasis vizitas pas odontologą?

Pirmą kartą ateiti pas vaikų odontologą rekomenduojama jau išdygus pirmajam pieniniam dantukui. Bet kodėl taip anksti?

Pirmasis apsilankymas pas gydytoją odontologą yra labai svarbus žingsnis vaiko gyvenime. Labai svarbu, kad šis įvykis vaikui paliktų tik gerus įspūdžius ir asociacijas. Vaikai bijo nežinomybės, todėl pirmojo apsilankymo metu nėra atliekamas dantų gydymas ar profilaktinės dantų priežiūros procedūros. Pirmosios pažinties metu su gydytoju ir klinika pakanka profesionalios dantų ir burnos ertmės apžiūros. Po apžiūros vaikų odontologas suteikia individualius patarimus ir rekomendacijas dėl dantų sveikatos ir higienos palaikymo, mitybos, optimalaus profilaktinių apsilankymų grafiko.

Ankstyvas vizitas pas gydytoją odontologą ne tik užtikrina vaiko dantų sveikatą, bet ir pratina vaiką prie odontologo kėdės nuo mažų metų.

Pagrindinės vaiko dantų ligų atsiradimo priežastys

Vaiko dantys reikalauja atsakingos priežiūros iš karto po pirmojo pieninio danties išdygimo. Burnos higienos priežiūros nepaisymas lemia tai, kad vaikų dantų paviršius greitai pasidengia apnašomis, kurioms sukietėjus, jose pradeda daugintis patogeninės bakterijos. Tai gali sukelti plono, dantų paviršių formuojančio emalio sluoksnio pažeidimą, provokuoti karieso atsiradimą ir dantenų audinių uždegimą.

Kol vaikas išmoksta sklandžiai rašyti, jo dantų valymo įgūdžių nepakanka tinkamai naudotis dantų šepetėliu. Tai yra viena svarbiausių priežasčių, dėl kurios kariesas dažnai pasitaiko mažiems vaikams. Todėl tėvams rekomenduojama padėti vaikui prižiūrėti dantis namuose, reguliariai lankytis klinikoje su vaiku ir atlikti profesionalią burnos higieną.

Reguliarių vizitų pas vaikų odontologą grafikas padeda išvengti galimų komplikacijų ir užtikrina visavertę profesionalią vaiko burnos ertmės higienos ir sveikatos stebėseną.

Kodėl pieninių dantų priežiūra yra labai svarbi?

Labai dažnai pasitaiko tėvų, klaidingai manančių, kad vaikų pieniniai dantys yra laikini ir jų nereikia gydyti. Nuo pieninių dantų išdygimo ir iki jų visų pasikeitimo pirmaisiais nuolatiniais praeina 12–13 metų. Kadangi pirmieji nuolatiniai dantys išauga iškritusių pieninių dantų vietoje, šis laikotarpis turi didelės įtakos vaiko sąkandžio formavimuisi.

Taisyklingas nuolatinių dantų augimas yra užtikrinamas pieninių dantų sveika būkle, nes jie palaiko naujai augančius. Pašalinus pieninį dantį, gretimas dantis gali pasislinkti iš savo pozicijos ir išdygti netinkamoje vietoje. Pieninių dantų netekimas gali labai apsunkinti taisyklingo sąkandžio formavimąsi, transformuoti veido skeleto formą ir sukelti dantų patologijas, dėl kurių ateityje gali prireikti ilgalaikės, problemiškos ir brangios korekcijos.

Taip pat svarbu pažymėti, kad:

  • Karieso pažeisti pieniniai dantys gali sukelti skausmingų komplikacijų (pulpitą, periodontitą).
  • Dėl pieninių dantų netekimo vaikui gali atsirasti sunkumų kramtyti maistą, sutrikti virškinamojo trakto sistema.
  • Netekus pieninių dantų, vaikui bus sunkiau formuoti dikciją ir išmokti kalbėti. Tai gali neigiamai paveikti socialinę adaptaciją.

Todėl yra labai svarbu nedelsiant gydyti pažeistus pieninius dantis. O dar svarbiau – atlikti reguliarią dantų profilaktiką klinikoje, užkirsti kelią pieninių dantų ligoms ir netaisyklingam sąkandžio formavimuisi, taip sutaupyti laiko ir pinigų.

Tinkama burnos higiena – raktas į dantų sveikatą

Ankstyvame amžiuje vaikai negali visavertiškai pasirūpinti savo dantų higiena, o tėvams taip pat ne visada pasiseka kokybiškai išvalyti savo vaiko dantis namų sąlygomis. Dėl to vaikų dantys greičiau kaupia apnašas, kurios skatina dantų ėduonies vystymąsi. Todėl susiformavus vaiko pieniniams dantims (maždaug nuo 2,5–3 metų) rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną, kuri yra viena veiksmingiausių priemonių prieš odontologines ligas.

Profesionali burnos higiena vaikams yra visiškai saugi procedūra. Mūsų klinikose ją atlieka kvalifikuoti vaikų odontologijos specialistai. Jų naudojama naujoviška technika ir aukščiausios kokybės instrumentai leidžia neskausmingai, greitai ir nepažeisdami burnos ertmės audinių, išvalyti visas susikaupusias dantų apnašas. Vaikų profesionalios burnos higienos metu nenaudojami jokie cheminiai preparatai ir neatliekamos dantų paviršių traumuojančios manipuliacijos – dantys kruopščiai išvalomi tik specialiais įrankiais (rankiniu būdu).

Dažniausiai vaikų odontologai rekomenduoja atlikti profesionalią vaikų burnos higieną 2 kartus per metus. Tačiau optimalus vaiko procedūrų grafikas visada nustatomas individualiai vaikų odontologo apžiūros ir konsultacijos metu.

Jeigu vaikas bijo odontologinių procedūrų

a scared kid on dental chair

Šiek tiek paaugę, jau suvokiantys apie besikeičiančią aplinką vaikai (maždaug nuo 2–3 metų) labai dažnai pradeda bijoti naujų situacijų ir vietų. Todėl yra svarbu sumažinti vaiko nerimą ir paruošti jį artėjančiai kelionei pas odontologą. Pirmuosius apsilankymus klinikoje su tokio amžiaus vaiku geriausia atlikti lengvai, žaismingai, atitraukiant vaiką nuo streso, aptariant su juo abstrakčias temas. Vaikui galima papasakoti apie gydytojus odontologus, gydančius dantukus, jų kabinetuose esančias dideles patogias kėdes ir įdomius instrumentus. Mūsų klinikose dirbantys vaikų odontologai ne tik kokybiškai atlieka dantų gydymo ir sveikatos profilaktikos procedūras, bet ir turi didelę bendravimo su mažaisiais pacientais patirtį. Jie būtinai padės vaikui atsipalaiduoti, užtikrins, kad visos procedūros būtų neskausmingos,ir papasakos vaikui apie dantų priežiūros svarbą.

Vaiką, kuris jau lankėsi pas odontologą ir atsisako pakartotinio vizito, įtikinti būna sunkiau. Dar labiau situaciją apsunkinama, kai į kliniką būtina eiti dėl ūminių, skausmingų odontologinių ligų – skausmas tik didina vaiko baimę. Tokiais atvejais geriausias sprendimas, siūlomas mūsų klinikose, yra vaiko dantų gydymas su sedacija – procedūros metu panardinant vaiką į negilų miegą, kuriuo metu jis nejaus nei skausmo, nei streso. Sedacija yra modernus, saugus skausmo malšinimo sprendimas, kuris taip pat gali padėti veiksmingai susidoroti su vaiko dantų gydymo baime.

Vaikų dantų gydymas mūsų klinikoje

Mūsų klinikoje vaikus gydo aukštos kvalifikacijos, patyrę, atsakingi ir nuoširdžiai savo darbą mylintys specialistai, kurie ypatingą dėmesį skiria mūsų mažųjų pacientų psichologiniam komfortui, visada randa bendrą kalbą su vaikais ir suteikia jiems efektyviausią ir kokybiškiausią gydymą.

Mūsų vaikų odontologai žino, kaip klinikines procedūras paversti įdomiu žaidimu, todėl vaikai nebijo grįžti į mūsų kliniką atlikti profilaktinio stebėjimo ir gauti profesionalaus gydymo.

Kainoraštis

Apžiūra ir konsultacija
Konsultacija (30 min)60 €
Apžiūra pažymai į mokyklą30 €
Ištyrimas, pakartotinė apžiūra30 €
Rentgeno nuotrauka10 €
Panoraminė nuotrauka45 €
Dantų priežiūra ir gydymas
Pieninio danties karieso gydymas su sedacija90-120 €
Nuolatinio danties karieso gydymas85-150 €
Pieninio danties karieso plombavimas (su nuskausminimu)60-90 €
Pieninio danties karieso plombavimas (be nuskausminimo)60-75 €
Nuolatinio danties karieso gydymas85-150 €
Pieninio danties pulpito gydymas (su nuskausminimu)90-140 €
Pieninio danties pulpito gydymas (su sedacija)150-165 €
Pulpito gydymas naudojant MTA cementą150-170 €
Pieninio danties dengimas standartiniu vainikėliu180 €
Periodontinio pieninio danties gydymas65 €
Profilaktinės procedūros
Profesionali burnos ertmės higiena67-75 €
Fluoro aplikacija35 €
Nuolatinio danties padengimas silantu20-30 €
Vaikų burnos chirurgija
Pieninio danties šalinimas50-65 €
Pieninio danties šalinimas su sedacija85 €
Pasaitėlio plastika150 €
Gydymas taikant bendrąją nejautrą
Nuolatinio danties karieso gydymas100-150 €
Pieninio danties pulpito gydymas150 €
Pieninio danties šalinimas85-95 €
Pieninio danties dengimas standartiniu vainikėliu (su gydymu)170 €
Pieninio danties karieso gydymas100-120 €
Pirma bendrinės nejautros valanda350 €
Antra ir kitos bendrinės nejautros valandos (per val.)115 €
Kaukinė nejautra180 €