Dantų protezavimas

dental prosthetics

Dantų protezavimas

Dantų protezavimas – tai odontologinio gydymo metodas, leidžiantis atstatyti pažeistus dantis. Nuo nedidelių nuskilimų iki viso dantų lanko bėdų – šiuolaikiniai protezavimo metodai suteikia galimybę ištaisyti visas dantų pažeidimo ar netekimo problemas.

Protezavimo etapai

1 – Apžiūra ir diagnostika

woman getting professional dental help

Siekiant nustatyti klinikinę situaciją, pirminės konsultacijos metu yra atliekama paciento burnos apžiūra, rentgenologiniai ir skaitmeniniai tyrimai. Su pacientu aptariama jo dantų būklė, galimi gydymo metodai. Atsižvelgiant į klinikinės situacijos specifiką ir paciento asmeninius pageidavimus, sudaromas išsamus gydymo planas. Prieš protezuojant dantis, kad būtų užtikrintas geriausias rezultatas, suplanuojamos ir su pacientu suderinamos visos procedūros. Paprastai tai būna terapinis, periodontologinis ir ortodontinis gydymas.

2 – Pasiruošimas procedūrai

woman getting professional dental help

Priklausomai nuo individualios paciento dantų būklės, prieš atliekant protezavimą, jam rekomenduojamas tam tikras sąrašas parengiamųjų odontologinių procedūrų:

  • Profesionali burnos higiena.
  • Ortodontinis gydymas breketais arba kapomis, jeigu yra sąkandžio defektas.
  • Dantų šaknų kanalų gydymas. Dažnais atvejais po endodontinio gydymo dantis atstatomas protezuojant vainikėliu arba užklotu.
  • Chirurginis gydymas – kaulo priauginimas prieš implanto protezavimą, dantenų recesijos gydymas ar kitos, individualiam klinikiniam atvejui reikalingos, operacijos.
  • Dantų balinimas. Kadangi protezai nebąla, dantų balinimą, pacientui pageidaujant, rekomenduojama padaryti prieš protezavimą. Tuomet protezo atspalvis parenkamas jau baltesniems dantims.

3 – Restauracijos modeliavimas

3d printing dentals

Paciento dantų vaizdas yra nuskaitomas specialiu trimačiu kompiuteriniu skeneriu. Skaitmeninis modelis užtikrina daug greitesnį ir kokybiškesnį protezų gaminimą, be to skenavimo procedūra yra malonesnė už silikoninių atspaudų nuėmimą. Trimatis modelis yra siunčiamas į laboratoriją, kur pagaminami protezai. Protezų gaminimo laikas priklauso nuo jo tipo, paciento dantų būklės sunkumo (protezo sudėtingumo) bei naudojamos medžiagos. Šio etapo metu pacientas taip pat turi galimybę pamatyti savo būsimos šypsenos skaitmeninį modelį.

4 – Protezavimo procedūra

doctor picking up instruments from table

Kai protezas yra paruoštas, pacientui paskiriamas vizitas protezavimo procedūrai. Priklausomai nuo protezo tipo ir individualios paciento klinikinės būklės yra parenkama protezavimo technologija:

  • Protezuojant vainikėliais, dantis yra šlifuojamas aplink savo centrinę ašį specialiais grąžteliais. Jeigu danties vidinė dalis buvo pažeista pulpito, arba kietojo danties paviršiaus neužtenka vainikėliui palaikyti, atliekamas šaknų kanalų gydymas ir užpildymas. Vainikėlis uždedamas ant danties ir fiksuojamas specialia cemento medžiaga.
  • Protezuojant užklotais/įklotais šlifuojamas pažeistas danties paviršius, ant kurio bus uždedamas vienas šių tipų protezas. Danties paviršius yra nuvalomas, kad būtų užtikrintas geresnis protezo sukibimas. Protezas uždedamas ant cementinio užpildo.
  • Implantų protezavimui dažniausiai užtenka vienos procedūros – į pašalinto danties kaulinį audinį yra įsukamas implantas, ant jo uždedamas dirbtinis dantis.

Kai dantis yra paruošiamas protezavimui iš anksto (pvz., šlifuojamas), ant jo iš karto uždedamas laikinas protezo pakaitalas, kuris užtikrina danties funkcionalumą ir estetiškumą, kol bus uždėtas nuolatinis protezas.

5 – Restauracijos priežiūra

doctor dental implants consultation

Po procedūros atlikimo yra labai svarbus protezuoto danties stebėjimas. Kiekvienam restauracijos tipui taikomos tam tikros priežiūros instrukcijos. Priklausomai nuo to, koks buvo atliktas protezavimas, gydytojas odontologas suteikia rekomendacijas dėl adaptacijos laikotarpio, kontrolinių apžiūrų periodiškumo bei burnos higienos. Svarbu prisiminti – nepaisant to, kad po restauracijos nenatūralūs dantys ar jų dalys negali būti pažeisti bakterijomis, aplink juos esantys audiniai lieka gyvi ir reikalauja dėmesingo, reguliaraus valymo ir odontologinės priežiūros.

Dantų restauracijų tipai

Įvairioms rekonstrukcijoms gaminami skirtingų tipų protezai siūlo platų pasirinkimą: užklotais ir įklotais galima uždengti nedidelius kramtomųjų dantų paviršiaus trūkumus, vainikėliais – padengti daugiau nei 50% pažeistą dantį, o implantais – atstatyti dantis, kurie buvo pašalinti.

Naujoviškos skaitmeninio skenavimo ir protezų maketavimo technologijos leidžia greitai sulaukti gaminamos rekonstrukcijos, užtikrina jos tikslumą ir patvarumą, net suteikia pacientui galimybę pamatyti kompiuterinį savo būsimos šypsenos vaizdą dar prieš pradedant protezavimą.

tooth crowns

Vainikėliai

Mikroprotezas, kurio konstrukcija skirta dengti dantį arba jo paviršiaus dalį. Taikomas dantų defektams, kurių neįmanoma atkurti mažiau invazyviu metodu, formai, padėčiai ir danties spalvai keisti. Protezuojant vainikėliais, dantis nušlifuojamas iki reikiamos formos. Atliekamas trimatis dantų skenavimas, pagal kurio skaitmeninį vaizdą laboratorijoje gaminami laikini plastmasiniai vainikėliai, o vėliau – nuolatiniai keraminiai.

Aesthetic dental filling

Užklotai ir įklotai

Skirti atkurti dalį kramtomojo danties paviršiaus. Tai tarsi savotiška patvari ir kokybiška plomba, kurią dantų technikas laboratorijoje gamina iš specialių metalų, sudėtinių medžiagų ar keramikos kompozitų.

  • Įklotas yra įtvirtinamas dantyje, jis pašalina danties pažeidimus griovelių ir duobių srityse
  • Užklotas dengia iš dalies arba visą dantį, atkuria kontaktinį danties paviršių.

Dantų įklotai ir užklotai atkuria tikslią danties formą ir sustiprina jį, tai gelbsti nuo mikroįtrūkimų ir apsaugo dantį nuo ėduonies. Naudojant šį protezavimo būdą, nebūtina šlifuoti danties, kaip to reikalauja restauracija vainiku. Keraminių užklotų ir įklotų spalvų paletė leidžia išgauti aukštos kokybės estetinę dantų išvaizdą.

disassembled tooth implant

Implantai

Egzistuoja klaidinga nuomonė, kad implantas tai jau „paruoštas dantis“. Iš tikrųjų implantas tai dirbtinė šaknis ir patikima karūnos atrama. Titano varžtas, kurio skersmuo 3–5 mm, implantuojamas į kaulinį audinį, o vėliau keraminė danties karūnėlė užsukama ant jo. Tokia restauracija nesukelia alergijos ir žmogaus organizmas praktiškai niekada jos neatmeta. Vienas šio gydymo metodo privalumų – norint įsukti implantą, nereikia šlifuoti gretimų dantų. Yra galimybė keliais implantais atkurti visą žandikaulį vienu metu.

dentary plate

Plokštelės

Išimami protezai, naudojami, kai trūksta visų ar daugelio vieno lanko dantų. Dažnai plokštelės parenkamos kaip laikinas protezavimo būdas. Plokštelės gaminamos iš polimerinių medžiagų, ant kurių tvirtinami dirbtiniai dantys. Dantų plokštelės protezai prisitvirtina burnos ertmėje įsisiurbdami į minkštuosius audinius.

dental laminates

Laminatės

Taip pat vadinami venyrais – labai plonos (iki 0,5 mm) plokštelės iš keramikos ar porceliano, kurios pakeičia priekinę danties paviršiaus dalį. Jiems uždėti nereikia daug šlifuoti dantų. Dažniausiai naudojamos priekiniams dantims dėl estetinių priežasčių – pakeisti jų formą ir spalvą. Laminatės irgi gali būti protezuojamos vietoj ortodontinio gydymo, kai yra labai nežymių dantų nelygumų arba tarpų. Šis protezavimo metodas gali būti naudojamas kaip alternatyva estetiniam plombavimui.

3D skaitmeninis dantų modeliavimas

3d mouth scanning

Viena pažangiausių šiuolaikinės odontologijos technologijų – skaitmeninis dantų skenavimas. Jam naudojamas pažangus trimatis intraoralinis skeneris, kuriuo nuskaitomas detalus burnos ertmės vaizdas. Vėliau trimatis modelis siunčiamas dantų technikams, kurie pagamina individualiai pacientui tinkantį protezą, naudodami profesionalią programinę įrangą. Trimatis dantų skenavimas leidžia pagaminti daug kokybiškesnius dantų protezus, kurie geriau laikosi ant dantų, tiksliai atstato natūralią dantų formą ir spalvą, yra patvaresni ir patogesni.

Taip pat skaitmeninio dantų skenavimo procedūra yra daug paprastesnė, palyginus su dantų atspaudų nuėmimu, o protezų gaminimas su skaitmeniniu vaizdu užtrunka mažiau laiko. Trimačiui burnos vaizdui nuskenuoti naudojamos mažos kameros, kurios nesukelia pykinimo arba kitų nemalonių pojūčių. Kompiuterinis dantų modeliavimas leidžia programiškai sukurti vaizdą ir „pamatuoti“ būsimą protezą burnoje – pacientui suteikiama galimybė pažiūrėti į savo būsimos šypsenos modelį.

Kada reikalingas dantų protezavimas?

Dantų protezavimas yra atliekamas, kai vienas ar keli dantys buvo pašalinti, yra nuskilę arba pažeisti, buvo atliktas endodontinis gydymas ir užpildyta danties pulpa, arba estetiškumo tikslais, kurių negalima pasiekti kitais būdais. Kadangi dantų protezavimas apima dar turimo danties (ar dantų) pašalinimą arba tam tikrą pažeidimą (šlifavimą), pirmiausiai visada siekiama išgydyti dantį ir atstatyti jo formą kitais, mažiau invazyviais gydymo metodais.

Tačiau tai nereiškia, kad dantų protezavimas yra kenksmingas natūraliai burnos ertmės sistemai. Protezavimas – tai galimybė išspręsti net pačius sunkiausius odontologinius atvejus, kurių neįmanoma išgydyti kitais būdais. Protezavimas taip pat leidžia dantų netekusiems pacientams vėl nusišypsoti plačia šypsena.

Protezavimas visada būna vienintelis būdas atstatyti prarastus dantis. Tačiau jo poreikis, gydant turimus dantis, yra nustatomas individualiai. Kiekvienas klinikinis atvejis yra unikalus, todėl pasiūlyti efektyviausią gydymo metodą gali tik gydytojas odontologas, išsamiai apžiūrėjęs ir ištyręs paciento dantų būklę.

Ar protezuoti dantis yra skausminga?

Dantų protezavimo procedūra nėra skausminga, nes visais mechaninio danties apdorojimo arba implanto įsukimo atvejais pacientui yra siūlomas nuskausminimas.

Tačiau bet kurio tipo protezas – tai svetimkūnis burnos ertmėje, kuris pradžioje gali sukelti tam tikrų nemalonių pojūčių. Protezuojant implantais, iki 2 savaičių po operacijos gali būti jaučiamas operuotos srities, žandikaulio ir galvos skausmas. Kitų rūšių protezai dažniausiai sukelia tik nežymų diskomfortą, prie kurio priprantama praėjus kelioms dienoms.

Protezams naudojamos medžiagos

Šiuolaikiniai dantų protezai yra gaminami iš skirtingų medžiagų. Protezo medžiagos pasirinkimas priklauso nuo klinikinio atvejo, įvairių faktorių (danties padėties, pažeidimo ir kt.) ir paciento asmeninių pageidavimų (pvz., norimos šypsenos spalvos). Dažniausiai naudojami protezai iš šių aukštos kokybės komponentų:

  • Titano – iš titano gaminami implantai, nes tai yra viena geriausių kaule prigyjančių medžiagų.
  • Metalo keramikos – labai atsparūs, bet ne tokie estetiški protezai.
  • Bemetalės keramikos (porcelianas) – estetiškesni, dažniausiai naudojami protezuoti priekinius dantis.
  • Cirkonio oksido keramikos – aukščiausios estetiškos kokybės bei tvirtos medžiagos protezai, naudojami daugeliui protezų tipų.
  • Stiklo keramikos – estetiškiausiai ant dantų atrodanti medžiaga, tačiau pasižyminti mažesniu patvarumu negu cirkonio oksido ar porceliano keraminiai protezai.

Dantų tiesinimas po protezavimo

Dažniausiai dantų tiesinimas yra įmanomas ir po protezavimo. Ortodontines breketų konstrukcijas galima dėti ir ant vainikėliais ar kitokio tipo restauracijomis protezuotų dantų, kurių šaknys yra gyvos. Gyvos dantų šaknys gali judėti, o patikimas protezo pritvirtinimas prie danties leidžia uždėti breketus arba dantų tiesinimo kapas.

Dantų implantai iš karto įsukami į tas vietas, kurios geriausiai atitinka dantų pozicijas. Dantų tiesinimas įmanomas ir turint implantus, jeigu ortodontinės konstrukcijos yra įrengiamos užtikrinant implanto fiksaciją.

Protezų priežiūra

Nors protezai yra padaryti iš dirbtinių medžiagų, kurių negali pažeisti bakterijos, jie neapsaugo aplink save esančių audinių nuo apnašų kaupimosi ir patogeninių mikroorganizmų poveikio. Protezus taip pat svarbu valyti kartu su visais kitais dantimis ir saugoti nuo mechaninių pažeidimų, nes rizikuojama jais pažeisti apdengtus sveikus dantis.

Netinkama burnos higiena, turint implantą, gali sukelti periimplantitą – aplink implantą esančių audinių uždegimą. Pacientams, turintiems implantus, rekomenduojama itin kruopščiai valyti aplink juos besikaupiančias apnašas bei dažniau atlikti profesionalią burnos higieną klinikoje.

Dantų protezavimas mūsų klinikoje

Protezuojančio gydytojo odontologo didelė patirtis ir gydymo įgūdžiai, efektyviausių šiuolaikinių technologijų naudojimas – tai sėkmingos dantų restauracijos receptas. Būtent tai mūsų klinikose siūlome savo klientams.

Mūsų gydytojai odontologai atliks profesionalią burnos ertmės apžiūrą, dėmesingai išklausys individualius pageidavimus konsultacijos metu, kokybiškai atliks visas pasiruošimo procedūras ir parinks geriausią tikslui pasiekti tinkantį gydymo planą.

Pagrindinis mūsų tikslas – matyti sveikas ir estetiškas mūsų pacientų šypsenas. Todėl mes visada užtikriname aukščiausios kokybės protezavimo ir kitas odontologines paslaugas.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kainoraštis

Protezavimas
Metalo keramikos vainikėlis520 €
Stiklo keramikos restauracija650 €
Cirkonio keramikos vainikėlis750 €
Monolitinis cirkonio vainikėlis650 €
Individualiai sluoksniuota stiklo keramikos laminatė (venyras)700-900 €
Laikinas plastmasinis vainikėlis ant dantų, pagamintas klinikoje100 €
Kulties atstatymas stiklo pluošto kaiščiu ir kompozitu150 €
Seno MK vainikėlio nuėmimas35 €
Atsicementavusio vainikėlio pricementavimas50 €
Vieno danties pavaškavimas70 €
Silikoninis gidas60 €
Štampuoto vainikėlio nuėmimas6 €
Dalinė plokštelė (iki 3D)300 €
Dalinė plokštelė (iki 6D)500 €
Viso žandikaulio plokštelė (vienam žandikauliui)800 €
Laikina frezuota, aukštos estetikos restauracija110 €
Tinklelio įdėjimas į plokštelę120 €
Vieno danties įdėjimas į plokštelę60 €
Laikinas vainikėlis ant implanto250 €
Individuali titano ir cirkonio atrama ant implanto200 €
Multijūnitas200 €
Fiksuotas protezas ant 4 implantų (lietas chromo kobalto karkasas su akriliniais arba kompozitiniais dantimis)3000 €
Fiksuotas protezas ant 4 implantų (frezuotas titano karkasas su akriliniais arba kompozitiniais dantimis)4000 €
Fiksuotas protezas ant 4 implantų (titano sija, cirkonio karkasas, keramika)6500 €
Užklotas650 €
Bruksizmo kapa450 €