Vaikų dantų gydymas su sedacija ir narkoze
Dantų priežiūra yra labai svarbi bet kuriame amžiuje, bet dar svarbesnė vaikystėje. Jos trūkumas gali turėti pasekmių visam gyvenimui, todėl svarbu užtikrinti tinkamą dantų gydymą ir profilaktiką nuo pat pradžių. Netinkama dantų priežiūra vaikystėje gali sukelti nerimą dėl odontologinio gydymo, kuris su amžiumi tik stiprės. Pradėti dantų priežiūrą anksti, dar neiškilus problemoms, labai svarbu, kad būtų palaikoma tinkama burnos higiena ir kad vaikas pasitikėtų odontologais.
Kada turėtų įvykti pirmas vaiko apsilankymas pas odontologą?
Daugelis tėvų klysta laukdami, kol jų vaikas susidurs su dantų ligomis, ir tik tada ateina į kliniką pirmajam vizitui. Dėl to gali kilti šios problemos:
- Pirmiausia vaikas neturės jokios odontologinio gydymo patirties, todėl greičiausiai bus išsigandęs ir patirs daug streso. Tai gali būti traumuojantis įvykis vaikui, kuris gali tapti dantų gydymo nerimo pagrindu visam gyvenimui.
- Antra, ankstyvas apsilankymas pas odontologą ne tik sumažins dantų nerimą, bet ir padės gauti profesionalių dantų valymo patarimų, o taip pat atlikti profesionalią burnos higieną. Taip pašalinamos sunkiai pasiekiamose burnos vietose paslėptos apnašų ar dantų akmenų sankaupos.
Patariame reguliariai tikrinti dantis, kai tik išdygsta pirmasis pieninis dantukas. Tačiau jei iki dvejų metų amžiaus dantys dar neprasikalė, rekomenduojame vis tiek pradėti lankytis, kad vaikas įgytų pasitikėjimą savo odontologu – geriausia, jei tai įvyktų dar prieš atsirandant bet kokiai skubiai dantų gydymo situacijai.
Dažniausiai pasitaikančios vaikų dantų ligos
Štai keletas dažniausiai pasitaikančių vaikų dantų ligų:
- Dantų ėduonis (kariesas)
Įvairių statistikų duomenimis, maždaug ketvirtadalis penkiamečių vaikų turi ėduonies pažeistų dantų, iš kurių dauguma atvejų negydomi. Tai dažniausia priežastis, dėl kurios penkerių-devynerių metų amžiaus pacientai patenka į ligoninę. Dantų ėduonį sukelia bakterijos, kurios, maitindamosi burnoje likusiu cukrumi ir krakmolu, kaupiasi ir sudaro apnašas. Maitindamosi bakterijos išskiria rūgštis, kurios ardo dantų emalį, dėl ko susidaro dantų ėduonis. Pagrindiniai dantų ėduonies simptomai būna jautrūs dantys, skausmas aplink dantį, maži balti ar rudi taškeliai ant dantų. Dantų ėduonis yra gydomas atliekant plombavimą.
- Jautrūs dantys
Jautrūs dantys dažnai yra naujos dantų patologijos požymis, ypač jei jautrumas pasireiškė visai neseniai. Dantų ėduonis, bruksizmas (griežimas dantimis), naujų dantų dygimas ir emalio pažeidimai yra dažniausi jautrių dantų priežastys.
- Odontologinės skubios pagalbos atvejai
Tai apima tokius atvejus kaip įtrūkimai, įskilimai, lūžiai, vieno ar kelių dantų netekimas. Dažnai taip nutinka dėl nelaimingų atsitikimų, pavyzdžiui, sporto traumos arba smūgio į žandikaulį žaidžiant. Dantų traumų atvejais rekomenduojama kreiptis skubios odontologinės pagalbos.
- Vaikų gingivitas ir dantenų ligos
Gingivitas – panašios kaip ir ėduonies sukeltos sąlygos, tai dažnai pasitaikanti dantenų ligų forma, pasireiškianti dantenų sudirginimu, patinimu ir paraudimu. Jei negydomas, gingivitas gali tapti kitų rimtesnių dantenų ligų priežastimi. Nesudėtingų vaikų dantenų ligų atvejų gydymui dažniausiai pakanka profesionalios burnos higienos ir reguliarios asmens burnos higienos priežiūros.
- Ortodontinės problemos
Tokios anomalijos kaip kreivi dantys, žandikaulio ir sąkandžio problemos bei dantų susigrūdimas yra dažnai pasitaikančių ortodontinių problemų pavyzdžiai. Augant vaikui jos gali sukelti kalbos, psichologinių ir sociologinių problemų. Laikui bėgant šios problemos gali paaštrėti, o vaiko organizmui sparčiai augant, gali deformuotis jo veido ir žandikaulio struktūra. Dėl ortodontinių problemų gali atsirasti mažų, sunkiai pasiekiamų bakterijų kišenėlių, kurios gali sukelti ėduonį ir kitas dantų patologijas. Laiku nustatyti žandikaulio būklę ir paskirti veiksmingą gydymą gali gydytojas ortodontas.
- Pernelyg ilgas nykščio / čiulptuko čiulpimas
Dažnai daroma vaiku siekiant nuraminti stresą ir nerimą. Tai yra visiškai normalu mažamečiams vaikams, tačiau rekomenduojama atsisakyti čiulptuko maždaug nuo 1 metų amžiaus. Kitaip šie veiksmai gali sukelti atvirą sąkandį, kai viršutiniai dantys nesusilieja su apatiniais. Dėl to burnos priekyje lieka tarpas, kuris sukelia kramtymo ir kalbos sunkumų.
- Dantų nerimas ir fobijos
Jei daugelis suaugusiųjų nerimauja dėl dantų patikrinimo, įsivaizduokite, kaip gali bijoti vaikai? Tai gali būti susiję su viena ar daugeliu blogų patirčių praeityje. Taip pat gali būti, kad tėvai savo nerimą perkelia vaikui arba vaikų filmai transliuoja idėja, kad odontologai ir injekcijos yra baisūs. Siekiant sumažinti stresą gydant nerimaujančius vaikus, odontologinis gydymas gali būti atliekamas taikant sedaciją arba bendrinę nejautrą.
- Dantų griežimas (bruksizmas)
Nevalingas įprotis griežti dantimis. Vaikas gali griežti dantimis dėl dygstančių dantų sukeliamo diskomforto, kuris paprastai liaujasi išsivysčius dantims. Tačiau jis gali tęstis ir išsivystyti į tolesnes dantų problemas, pavyzdžiui, nusidėvėjusius dantis ir žandikaulio sąnario sutrikimus, todėl rekomenduojame reguliariai pasitikrinti vaiko dantis pas odontologą.
Vaikų dantų gydymas su narkoze
Mūsų klinikoje suaugusiesiems ir vaikams siūlomi 3 skirtingi anestezijos tipai, kurie padeda užtikrinti paciento komfortą gydymo metu. Tačiau anestetikai naudojami ne tik skausmo malšinimui operacijų metu, bet ir paciento psichoemociniam komfortui užtikrinti. Tiek sedacija, tiek narkozė naudojamos siekiant padėti vaikams, kurie bijo odontologinių procedūrų, negali ramiai sėdėti arba tiems, kuriems dantų gydymas kelia stresą ir nepatogumą.
Vietinė anestezija
Vietinė anestezija yra dažniausiai naudojamas metodas, nes jis yra paprastas ir veiksmingas.
Vietinė anestezija veikia blokuodama aplink esančius nervus, todėl skausmo signalai nepasiekia smegenų. Tačiau tai veikia tik nedideliu spinduliu aplink injekcijos vietą.
Taikant vietinę nejautrą maža plona adata neskausmingai ir tiksliai suleidžiamas anestetikas. Įprasta, kad injekcijos metu jaučiamas nedidelis nemalonumas, tačiau jis būna praktiškai nereikšmingas.
Vietinė nejautra – dažniausiai naudojamas narkozės tipas vaikų dantų gydymui.
Tačiau reikia pasirūpinti, kad vaikas į adatą nereaguotų su nerimu. Tai ypač svarbu, jei tai pirmoji vaiko dantų injekcija, nes ji gali būti bauginanti ir pribloškianti, o netinkamai elgiantis gali išsivystyti į tolesnį dantų nerimą. Todėl vaikų dantų gydymą su narkoze atlieka profesionaliai apmokyti vaikų odontologai, gebantys atitraukti vaiko dėmesį procedūros atlikimo metu.
Sedacija
Kitaip nei narkoze, sedacija neužblokuoja skausmo ir jo neslopina, o priverčia pacientą lengvai užmigti. Vietinė nejautra dažnai naudojama kartu su sedacija, kad pacientas operacijos metu nejaustų skausmo.
Gydant dantis su sedacija vaikas išliks sąmoningas, tačiau jo sąmonė bus silpnesnė, jis nekreips dėmesio į jį supančią aplinką ir nejaus jokios baimės. Dažnai vaikas net neturės jokių prisiminimų apie procedūrą. Naudinga, kad vaikas dantų gydymo metu išlieka sąmoningas, nes jis vis dar gali atlikti pagrindines komandas, pavyzdžiui, atverti burną, ir atsakyti į visus vaikų odontologo klausimus.
Šis metodas dažnai taikomas siekiant nuraminti ir atpalaiduoti pacientus, kurie jaučia stiprų dantų gydymo nerimą ir kuriems reikia skubiai atlikti dantų gydymą. Jei gydymas nėra būtinas nedelsiant ir pacientas reaguoja gerai, vietoj to galima taikyti kitus metodus, kad nerimas būtų natūraliai sumažintas prieš procedūrą. Sedacija taip pat suteikia galimybę gydyti hiperaktyvius vaikus ir tuos, kurių judesiai ar refleksai yra nekontroliuojami.
Bendroji nejautra
Bendroji nejautra laikoma stipresne narkozės rūšimi. Taip yra dėl to, kaip ji veikia:
Bendrosios nejautros metu pacientas patenka į nesąmoningą būseną, panašią į gilų miegą. Pacientas nejaučia nei skausmo, nei jokių kitų pojūčių ir visiškai nesuvokia, kas vyksta. Bendroji nejautra gali būti atliekama suleidžiant vaistus arba įkvepiant per kaukę. Kaukinė narkozė leidžia vaikams, turintiems adatų fobiją ar nerimą, gydyti dantis be jokio streso.
Tačiau bendroji nejautra taikoma tik tam tikrais atvejais:
- Sudėtingas dantų gydymas, kuris trunka ilgai ir apima daug sudėtingų etapų.
- Dantų gydymo metu reikia atlikti tikslesnius veiksmus, kuriems gali turėti įtakos vaiko judesiai.
- Jei sedacijos nepakanka paciento nerimui ar refleksams sumažinti.
Vaikų dantų gydymas su anestezija mūsų klinikoje
Vaikų dantų gydymą su narkoze mūsų klinikoje atlieka ilgametę patirtį turintys aukštos kvalifikacijos vaikų odontologai. Ypatingą dėmesį skiriame vaikų psichologiniam komfortui, gydymo procesą paverčiame smagiu ir interaktyviu, kartu užtikrindami kuo veiksmingesnį gydymą.
Mes siūlome visų rūšių anesteziją odontologinėms procedūroms, orientuojamės į maksimalų komfortą ir streso mažinimą, kad vaikai nebijotų ateityje sugrįžti į mūsų kliniką.