Dantų tiesinimas kapomis
Pasak odontologijos klinikų gydytojų, būtinybė koreguoti sąkandį yra akivaizdi. Tačiau pacientus dažnai atstumia nemalonus gydymo metodas – ortodontinės konstrukcijos (breketų) įrengimas ir griežtų jos naudojimo taisyklių laikymasis. Pastaraisiais metais ortodontijoje įvyko labai rimtų pokyčių – buvo sukurtos specialiosios dantų tiesinimo kapos, leidžiančios koreguoti sąkandį ir tiesinti dantis daug efektyviau, greičiau ir patogiau nei breketai. Ši naujovė tapo odontologijos proveržiu ir ilgai lauktu gydymo metodu pacientams.
- Dantų tiesinimo kapos ir jų privalumai
- Kada galima atlikti dantų tiesinimą kapomis?
- Dantų tiesinimo kapomis etapai
- Kokias problemas sukelia netaisyklingas sąkandis?
- Nuo kokio amžiaus galima pradėti dantų tiesinimą kapomis?
- Ar dantų tiesinimo kapų nešiojimas yra skausmingas?
- Dantų tiesinimo kapomis trukmė
- Dantų tiesinimo kapų keitimas
- Dantų tiesinimo kapų nešiojimo režimas
- Dantų tiesinimo kapų higieninė priežiūra
- Dantų tiesinimas kapomis mūsų klinikoje
- Dažniausiai užduodami klausimai
- Kainoraštis
Dantų tiesinimo kapos ir jų privalumai
Dantų tiesinimo kapos yra skaidrūs nuimami ortodontiniai prietaisai, gaminami iš elastingos medicininės kompozicinės medžiagos (silikono arba bioplastiko). Sąkandžio korekcijai skirtos dantų tiesinimo kapos pacientui yra gaminamos individualiai, tiksliai pakartojant dantų lankų formą. Kapos tvirtai priglunda prie dantų ir gali būti išimamos pagal poreikį. Todėl prie jų labai lengva priprasti, patogu nešioti ir prižiūrėti.
Dantų tiesinimo kapos yra plačiai naudojamos beveik visoms netaisyklingo sąkandžio patologijoms gydyti tiek suaugusiems, tiek paaugliams. Dantų tiesinimo kapų veikimo principas yra toks pat kaip ir ortodontinių breketų konstrukcijų: dantys, veikiami nuolatinės traukimo jėgos, palaipsniui juda reikiama kryptimi.
Norint sėkmingai ištaisyti sąkandžio defektus, dantų tiesinimo kapų rinkinius reikia reguliariai keisti – naujos kapos nedelsiant pagaminamos ir duodamos pacientui po kiekvieno kontrolinio vizito. Dantų tiesinimo kapas reikia nešioti bent 22 valandas per dieną, nuimti jas valgio ir burnos higienos metu. Dantų tiesinimo kapas lengva nuimti ir išvalyti. Dėl skaidrios medžiagos kapos yra praktiškai nematomos, todėl gydymas jomis užtikrina aukščiausią šypsenos estetiškumą.
Pagrindiniai dantų tiesinimo kapų privalumai:
- Mobilus dizainas
Prireikus galima lengvai nusiimti / užsidėti. - Lengvesnė higienos priežiūra
Nereikalauja papildomų dantų higienos priežiūros priemonių. - Ergonomiška forma
Dantų tiesinimo kapos pakartoja paciento dantų lankų formą, turi lygų paviršių ir yra patogios kasdieniam naudojimui. - Dantų sveikatos apsauga
Dantų tiesinimo kapos nepažeidžia dantų emalio ir aplinkinių burnos ertmės audinių. - Minimalūs nemalonūs pojūčiai
Jokių metalinių konstrukcijų burnoje, nebūna skausmo dėl trynimo sudėtingais ortodontinių konstrukcijų elementais. Kapų nešiojimas nekeičia dikcijos ir nereikalauja papildomos ortodontinės dietos laikymosi. - Estetika
Skaidri dantų tiesinimo kapų medžiaga atrodo labai estetiškai. Kapos yra beveik nematomos kitiems žmonėms.
Kada galima atlikti dantų tiesinimą kapomis?
Profesionalias rekomendacijas dėl sąkandžio defektų gydymo kiekvienu atveju gali nustatyti tik kvalifikuotas gydytojas ortodontas po individualios pirminės konsultacijos ir rentgenologinių tyrimų atlikimo.
Dantų tiesinimo kapos yra puiki alternatyva tradicinėms neišimamoms ortodontinėms konstrukcijoms (breketams), tačiau yra daug minkštesnės ir mažiau adaptyvios. Atliekant labai sudėtingų sąkandžio anomalijų ortodontinį taisymą, breketai vis dar išlieka vieninteliu efektyviausiu gydymo metodu.
Dažniausios dantų tiesinimo kapų gydymo indikacijos yra šios:
- Nežymus kryžminis sąkandis (viename žandikaulyje dalis dantų pasislinkę į priekį, kitame atgal).
- Nežymus mezialinis sąkandis (apatinio žandikaulio dantys pasislinkę į priekį).
- Nežymus gilus sąkandis (viršutinio žandikaulio dantys dengia apatinio žandikaulio dantis).
- Nežymus atviras sąkandis (priekiniai ar šoniniai dantys nesiliečia sukandus).
- Vieno ar kelių dantų pasvirimas į vieną pusę.
- Dantys yra per arti vienas kito (dantų susigrūdimas).
- Pastebimos tarpdančių erdvės.
- Netinkamas sąkandis po traumos ar dantų netekimo.
- Gydymo rezultato įtvirtinimas po breketų nuėmimo.
- Individuali alerginė reakcija į breketų konstrukcijų komponentus.
Dantų tiesinimo kapomis etapai
1 – Pirminė konsultacija ir gydymo plano sudarymas
Gydytojas ortodontas apžiūri paciento dantų ir visos burnos ertmės būklę ir nustato klinikinę diagnozę. Šio etapo metu atliekamas vizualinis tyrimas ir rentgenologiniai tyrimai, kurių rezultato pagrindu nustatomas efektyviausias sąkandžio taisymo būdas ir sudaromas individualus gydymo planas.
2 – Burnos ertmės paruošimas ortodontiniam gydymui
Prieš ortodontinį dantų gydymą būtina užtikrinti burnos ertmės sveikumą. Todėl, esant poreikiui, išgydomos visos dantų ir dantenų ligos, atliekamas dantų plombavimas, taip pat profesionali burnos higiena ir dantų emalio sustiprinimas (fluoravimas). Dantų ligų prevencinės ir terapinės procedūros yra būtinos siekiant išsaugoti gražią šypseną ortodontinio gydymo metu.
3 – Dantų tiesinimo kapų gaminimas
Gydymo proceso pradžioje gydytojas ortodontas nuima paciento žandikaulių atspaudus, kad laboratorijos specialistai galėtų sukurti pirminį 3D kapų modelį. Šiuolaikinės technologijos leidžia ne tik pagaminti anatomiškai tikslias ortodontines konstrukcijas, kurios didina gydymo efektyvumą, bet ir parodyti pacientui galutinį jo sąkandžio ištaisymo rezultatą dar prieš pradedant gydymą.
3D atspaudų modeliai siunčiami į kapų gamintojo laboratoriją, kur dantų technikai gamins pirminį kapų rinkinį. Priklausomai nuo gydymo trukmės, bendras viso gydymo metu gaminamas dantų tiesinimo kapų skaičius gali skirtis. Vidutiniškai dantų tiesinimo kapų rinkinio pagaminimas užtrunka iki 7 dienų.
4 – Gydymo procesas
Kai tik gydytojas ortodontas gauna pirminį dantų tiesinimo kapų rinkinį, pacientas kviečiamas į kliniką. Gydytojas ortodontas pateikia išsamius, profesionalius patarimus dėl korekcijos sistemos naudojimo ir priežiūros.
Vidutiniškai dantų tiesinimo kapas pacientams reikia keisti maždaug kartą per 2–3 mėnesius. Todėl periodiškai reikia lankytis klinikoje pagal asmeninį gydytojo ortodonto sudaromą gydymo grafiką. Kiekvienos klinikinės apžiūros metu gydytojas ortodontas įvertina gydymo efektyvumą, paciento sveikatos būklę, sudokumentuoja rezultatus ir paruošia naujus dantų tiesinimo kapų rinkinius.
Priklausomai nuo individualios diagnozės sudėtingumo, ortodontinio gydymo trukmė gali trukti nuo 8 iki 24 mėnesių.
5 – Retencinis periodas
Po ortodontinio gydymo užbaigimo yra labai svarbus pasiekto rezultato įtvirtinimas. Šiam tikslui gydytojas ortodontas gali suteikti papildomas specialias fiksavimo kapas arba uždėti retencinius fiksatorius. Įprastai retencinis periodas trunka 6 mėn. Palaikomojo laikotarpio pabaigą nustato gydytojas ortodontas, įvertindamas dantų būklę kontrolinio vizito metu.
Kokias problemas sukelia netaisyklingas sąkandis?
Sąkandžio patologijos kartais gali sukelti rimtų problemų, kurias galima suskirstyti į tris pagrindines grupes:
- Psichosocialinės problemos, susijusios su pablogėjusia veido ir žandikaulių estetika
Netaisyklingą sąkandį turintys žmonės dažnai slepia savo šypseną, gali patirti bendravimo sunkumų ir nepasitikėti savimi. - Funkcinės problemos
Vienas reikšmingiausių sveikos mitybos faktorių yra kramtymo funkcijos efektyvumas. Esant sąkandžio anomalijai, kramtymo efektyvumas sumažėja, nes ne visi vieno žandikaulio dantys liečiasi su antagonistais (priešingo žandikaulio dantimis). Sąkandžio problemą turinčiam žmogui dažnai tenka daugiau kramtyti arba nuryti blogai sukramtytą maistą, dėl to gali sutrikti virškinimo sistema. Be to, galimi žandikaulio sąnario sutrikimai, dėl kurių žmogus pradeda jausti diskomfortą ar skausmą atidarant ir uždarant burną, skausmą kramtant kietą maistą. Žandikaulio sąnario sutrikimai taip pat būna galvos skausmo priežastimi. - Kitos odontologinės problemos
Netinkamas sąkandis yra tiesiogiai susijęs su dantų pažeidimo ir nusidėvėjimo rizika, periodonto ligomis, dantų ėduonies atsiradimų ir kitomis odontologinėmis ligomis.
Dantų tiesinimas kapomis yra vienas populiariausių dantų tiesinimo būdų. Labai svarbu kuo greičiau diagnozuoti netinkamo sąkandžio sutrikimus ir laiku ištaisyti juos kreipiantis pagalbos į gydytoją ortodontą.
Nuo kokio amžiaus galima pradėti dantų tiesinimą kapomis?
Dantų tiesinimas kapomis gali būti atliekamas ir vaikams, tačiau gydymui pradėti visi pirmieji krūminiai dantys jau turi būti išdygę. Kiekvieno paciento atvejis yra individualus, todėl į klausimą, kada pradėti gydymą, tiksliai gali atsakyti tik gydytojas ortodontas, padaręs pirminę dantų apžiūrą ir atlikęs visus reikalingus rentgenologinius tyrimus.
Ar dantų tiesinimo kapų nešiojimas yra skausmingas?
Dantų tiesinimo kapos yra kompaktiškos ir lengvos, todėl įprastai nesukelia pacientui diskomforto. Dėl ergonomiškos formos ir tvirtos fiksacijos kapos nesukelia dikcijos sutrikimų ir nemalonaus dirginimo, netrukdo valgyti ir valyti dantis. Prisitaikymas prie kapų nešiojimo įvyksta labai greitai. Dauguma pacientų sako, jog nustoja jausti kapas jau praėjus 30–60 minučių po jų uždėjimo.
Tris dienas po kapų rinkinio pirmojo uždėjimo galima jausti lengvą skausmą dėl dantų spaudimo. Skausmingus pojūčius galima sumažinti skalaujant burną specialiomis priemonėmis arba vartojant analgetinius vaistus.
Dantų tiesinimo kapomis trukmė
Dantų tiesinimo kapomis trukmė priklauso nuo paciento sąkandžio defekto sudėtingumo ir dantų paslankumo. Vidutiniškai visas gydymo procesas trunka nuo 6 mėnesių iki 2 metų.
Tikslią gydymo trukmę gydytojas ortodontas gali pasakyti tik atlikęs pirminę paciento dantų apžiūrą ir visus diagnozei nustatyti reikalingus tyrimus.
Dantų tiesinimo kapų keitimas
Dantų tiesinimo kapos koreguoja paciento sąkandį sukurdamos traukimo jėgą, nukreiptą kiekvieno danties pageidaujamos padėties kryptimi. Dantims palaipsniui judant, ši dantų tiesinimo kapų rinkinio kuriama jėga lėtai sumažėja. Todėl dantų tiesinimo kapų komplektą būtina reguliariai keisti nauju. Dažniausiai tai yra atliekama kas 2–3 mėnesius. Naujam kapų komplektui pagaminti atliekama kontrolinė apžiūra, įvertinamas tarpinis gydymo rezultatas.
Nežymaus sąkandžio defekto gydymo kurso metu panaudojama nuo 5 iki 8 kapų rinkinių. Sunkiais atvejais gali prireikti daugiau tiesinimo kapų komplektų.
Dantų tiesinimo kapų nešiojimo režimas
Dantų tiesinimo kapas reikia nešioti mažiausiai 22 valandas per dieną. Jas leidžiama nuimti tik valgio metu ir atliekant higienos priežiūrą. Išimtiniais atvejais (pvz., svarbus susitikimas, interviu ir kt.) trumpam nusiimti tiesinimo kapas irgi galima.
Dantų tiesinimo kapų higieninė priežiūra
Kad dantų tiesinimo kapos ilgai išlaikytų savo funkcionalumą, turite laikytis nesudėtingų higienos priežiūros taisyklių:
- Kapas būtina kasdien valyti minkštu šepetėliu su nedideliu dantų pastos kiekiu, be stipraus spaudimo. Tam patartina turėti atskirą dantų šepetėlį.
- Prieš uždedant kapas po valgio ar dantų valymo, nuplauti jas šaltu vandeniu.
- Išimant kapas, jas rekomenduojama dėti į specialų dėklą, kad būtų išvengta pažeidimų.
- Prieš uždedant kapas atgal po valgio, išsivalyti dantis arba paskalauti burną.
- Rekomenduojama susilaikyti nuo rūkymo, maisto dažiklių turinčių gėrimų ir kramtomosios gumos.
- Burnos apsaugų negalima lenkti, plauti cheminiais skysčiais ir karštu vandeniu.
Dantų tiesinimas kapomis mūsų klinikoje
Bet kurio tipo ortodontinės konstrukcijos – tai tik įrankis gydytojo ortodonto rankose. Sąkandžio patologijų taisymo rezultatas tiesiogiai priklauso nuo gydymą atliekančio gydytojo ortodonto praktinių įgūdžių.
Mūsų klinikoje dirbantys ortodontijos specialistai pasižymi didele patirtimi ir aukšta kvalifikacija. Mes siūlome kompleksines vaikų ir suaugusiųjų sąkandžio problemų gydymo paslaugas, naudodami pažangiausias technologijas ir novatoriškus sąkandžio defektų taisymo metodus.
Dažniausiai užduodami klausimai
Kainoraštis
Dantų tiesinimas kapomis
Dantų tiesinimas kapomis (abu žandikauliai) | 3120-4200 € |