
Žandikaulio sąnario sutrikimai
Žandikaulio sąnario sutrikimai yra paplitusios odontologinės ligos, su kuriomis susiduria daugelis žmonių. Paprastai žandikaulio sąnario problemos yra lengvos ir pasireiškia žandikaulio jautrumu, nedideliu skausmu ir retkarčiais girdimu spragtelėjimu atidarant ar uždarant burną. Sunkesniais atvejais žandikaulio skausmas tampa daug stipresnis ir gali sukelti žandikaulio užsikirtimą, o tai savo ruožtu sukelia valgymo ir kalbos problemų. Žandikaulio sąnario sutrikimų gydymas paprastai būna kineziterapijos ir gydymo klinikoje, pavyzdžiui, sąkandžio įtvarų bei chirurginio gydymo, derinys.
- Kas yra žandikaulio sąnario sutrikimai?
- Kokie yra dažniausi žandikaulio sąnario sutrikimų simptomai?
- Kaip diagnozuojami žandikaulio sąnario sutrikimai
- Konservatyvus žandikaulio sąnario sutrikimų gydymas
- Chirurginis žandikaulio sąnario sutrikimų gydymas
- Žandikaulio sąnario sutrikimų gydymas mūsų klinikoje
Kas yra žandikaulio sąnario sutrikimai?

Žandikaulio sąnario sutrikimai – tai grupė susirgimų, kurie pažeidžia žandikaulio sąnarius ir aplinkinius raumenis bei sausgysles. Temporomandibulinio sąnario sutrikimai dažnai pasireiškia tarp 20-40 metų amžiaus žmonių.
Žandikaulio sąnarys yra vienas sudėtingiausių sąnarių žmogaus kūne ir yra atsakingas už apatinio žandikaulio judėjimą pirmyn, atgal ir į šonus. Žandikaulio sąnario sutrikimai atsiranda dėl tam tikrų žandikaulio sąnarių mechaninio veikimo sutrikimų. Dažnai tai būna žandikaulį dirbančių raumenų uždegimas, kurį sukelia tokie veiksniai kaip žandikaulio suspaudimas ir griežimas (bruksizmas), sąnario išnirimas, artritas, traumos ir netaisyklingas sąkandis.
Kokie yra dažniausi žandikaulio sąnario sutrikimų simptomai?

Žandikaulio sąnario sutrikimai turi daugybę požymių ir simptomų. Dažnai sunku tiksliai nustatyti žandikaulio sąnario disfunkciją, nes vienas ar keli simptomai gali būti kitos ligos požymis. Tikslesnę diagnozę gali nustatyti tik kvalifikuotas odontologas, atlikęs klinikinę apžiūrą ir rentgenologinius tyrimus. Žandikaulio sąnario sutrikimų simptomai gali būti šie:
- Žandikaulio skausmas
- Kaklo ir pečių skausmas
- Ausų skausmas
- Galvos skausmas
- Spragsėjimas ir girgždėjimas atidarant / uždarant burną arba kramtant
- Veido ir skruostų tempimas ar skausmas
- Kramtymo sunkumai
- Sąkandžio pokyčiai
- Dantų skausmas
- Veido ir skruosto patinimas
Kaip diagnozuojami žandikaulio sąnario sutrikimai
Jei jums pasireiškia žandikaulio sąnario sutrikimo simptomai, rekomenduojame užsiregistruoti pas vieną iš mūsų specialistų dantų apžiūrai. Kadangi žandikaulio sąnario sutrikimai turi daug bendrų simptomų su kitomis odontologinėmis ligomis, svarbu pirmiausia atmesti kitas simptomų priežastis.
Norėdamas diagnozuoti žandikaulio sąnario ligą, odontologas paspaus jūsų veidą ir žandikaulį, kad nustatytų skausmo vietas, stebės žandikaulio judesių amplitudę ir palpuos žandikaulio sąnarius, kai atidarote ir uždarote burną. Taip bus patvirtinta, ar yra sąnario problema, tačiau norint nustatyti problemos mastą dažnai reikia papildomų rentgenologinių tyrimų. Žandikaulio sąnario disfunkcijai nustatyti gali būti naudojami šie skenavimo būdai: panoraminė rentgeno nuotrauka, kompiuterinė tomografija ir magnetinio rezonanso tomografija (MRT).
Konservatyvus žandikaulio sąnario sutrikimų gydymas

Jei pasireiškia bet kuris iš išvardytų žandikaulio sąnario sutrikimų simptomų, rekomenduojame kreiptis į veido ir žandikaulio chirurgą. Chirurgas diagnozuos problemą, patikrinęs, ar nėra kitų ligų, galinčių sukelti šiuos simptomus.
Nustatęs tikslią diagnozę, chirurgas aptars su jumis keletą galimų gydymo būdų, kurių pasirinkimas priklausys nuo būklės sunkumo, ir sudarys išsamų gydymo planą.
Prieš pradedant taikyti bet kokius chirurginius metodus, dažnai siūlomi keli konservatyvūs gydymo namuose būdai. Dauguma nesudėtingų žandikaulio sąnario sutrikimų atvejų pašalinami taikant šiuos metodus:
- Minkštesnių maisto produktų vartojimas. Sumažinus suvartojamo maisto kiekį ir pradėjus vartoti minkštesnį maistą, žandikaulis gali atsipalaiduoti ir pailsėti. Gydant žandikaulio sąnarį, rekomenduojama valgyti tokius maisto produktus kaip jogurtas, bulvių košė, virti vaisiai ir daržovės, grūdai, sriubos ir t.t. Venkite kietų maisto produktų, tokių kaip traški duona, traškučiai, sausainiai, kietų daržovių, pavyzdžiui, morkų, taip pat kramtomųjų produktų, pavyzdžiui, karamelės.
- Kramtomosios gumos vengimas. Sumažinus kramtomosios gumos kiekį arba visai nustojus ją kramtyti, sumažės raumenų įtampa, o kartu ir žandikaulio sąnario disfunkcijos simptomai.
- Streso mažinimas. Žmonės, kurie dažnai patiria stresą, gali turėti įprotį suspausti žandikaulį. Šis spaudimas gali sukelti raumenų uždegimą, dėl kurio gali išsivystyti žandikaulio sąnario sutrikimas. Sumažinus įtampą, taigi ir spaudimą dantimis, dauguma pacientų pastebi, kad kiti simptomai ilgainiui išnyksta, kai tik atsigauna raumenys.
- Vaistų vartojimas. Be recepto parduodami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo padeda sumažinti patinimą, uždegimą ir skausmą. Šių vaistų pavyzdžiai yra ibuprofenas, aspirinas ir naproksenas. Kiti vaistai, pavyzdžiui, raumenis atpalaiduojantys ar nerimą mažinantys vaistai, taip pat gali padėti, tačiau juos gali skirti tik gydantis gydytojas.
- Pernelyg intensyvių žandikaulio judesių vengimas. Reikėtų kuo mažiau judinti žandikaulį, pavyzdžiui, žiovauti. Kai žiovaujate, rekomenduojama padėti ranką po smakru, kad burna neatsidarytų daugiau nei būtina. Taip pat turėtumėte vengti griežti dantimis ir remtis ranka į smakrą, nes tai gali pernelyg apkrauti sąnarį.
- Kineziterapiniai pratimai. Yra keletas kineziterapinių pratimų, kuriuos galima atlikti siekiant sumažinti įtampą ir žandikaulio sąnario sutrikimų simptomus. Juos galite sužinoti iš gydančio odontologo vizito metu.
Be pirmiau minėtų priemonių, žandikaulio sąnario sutrikimams gydyti gali būto taikomos ir kitos procedūros, tokios kaip kramtymo apsaugų arba įtvarų dėvėjimas. Tai gydymo būdas, kuris uždedamas ant apatinių arba viršutinių dantų. Jie padeda žandikaulį pastatyti į palankesnę padėtį ir apsaugo nuo kramtymo ir (arba) bruksizmo daromos žalos. Galimi tiek dieniniai, tiek naktiniai variantai, kai uždengiamas vienas arba abu žandikauliai, priklausomai nuo reikalingo gydymo.
Chirurginis žandikaulio sąnario sutrikimų gydymas
Jei joks kitas gydymas nepadeda, dažnai galiausiai atliekama žandikaulio sąnario operacija. Chirurginė operacija atliekama tik sunkesniais atvejais, kai, nepaisant kitų gydymo būdų, liga nepasiduoda.

Yra trys pagrindiniai žandikaulio sąnario operacijos tipai:
- Artroskopija. Atliekant šį gydymą bendrinės nejautros sąlygomis, per nedidelį pjūvį prieš pat ausį įkišamas ilgas ir plonas zondas. Šis zondas leidžia chirurgui ištirti žandikaulio vidinę struktūrą ir atlikti nedideles korekcijas. Šios korekcijos apima uždegiminių audinių pašalinimą ir disko perreguliavimą. Dėl pjūvio dydžio šis metodas yra minimaliai invazyvus, palieka mažiau randų, o atsigavimo laikotarpis yra daug trumpesnis.
- Artrocentezė. Tai procedūra, atliekama taikant vietinę nejautrą. Artrocentezė dažnai atliekama, kai žandikaulis užsiblokuoja. Į žandikaulį įvedamos mažos adatos, pripildytos specialiai sukurto skysčio, ir jomis išplaunamas sąnarys. Ši procedūra taip pat naudojama siekiant pašalinti sąnaryje susikaupusio skysčio perteklių, kuris gali susidaryti sąnariui patyrus traumą. Dėl šio skysčio gali sustiprėti simptomai, todėl jo pašalinimas gali būti greitas būdas palengvinti skausmą.
- Atvira sąnarių chirurgija. Ši operacija atliekama taikant bendrąją anesteziją ir yra tradiciškesnė. Jos metu atliekamas didesnis pjūvis, todėl galima atlikti sudėtingesnį gydymą. Ši operacija taikoma sunkesniais atvejais, kai įtariami augliai, sąnarį sudarantis kaulas gali būti pažeistas arba kai sąnaryje yra suskilusio kaulo gabalėlių. Taikant šį metodą yra didesnė randų ir nervų pažeidimo bei bendrų komplikacijų tikimybė. Tačiau, nepaisant trūkumų, šis gydymas vis dar taikomas tais atvejais, kai nauda nusveria riziką.
Kadangi visos procedūros atliekamos per vieną dieną, gali būti nežymiai didesnis pooperacinis diskomfortas, tačiau bus pasirūpinta, kad jis greitai sumažėtų. Be to, tai bus ilgesnė operacijos diena, palyginti su keliais trumpesniais seansais tradicinės implantacijos metu.
Tačiau daugumai žmonių privalumai bus svarbesni už trūkumus. Galimybę ištraukti ir pakeisti dantį per vieną dieną daugelis žmonių vertina labiau nei bet kokį diskomfortą, o atsižvelgiant į tai, kad sėkmės rodiklis praktiškai identiškas, dažnai vienos dienos implantacija yra geriausias pasirinkimas.
Nepaisant to, kad po vienos dienos operacijos iš karto turėsite funkcionuojantį dirbtinį dantį, „Straumann“ implantams vis tiek reikia laiko sugyti. Per šį gijimo laikotarpį turėtumėte laikytis chirurgo pateiktų pooperacinės priežiūros nurodymų, kad naujieji implantai ir juos supantys audiniai nebūtų pažeisti.
Tačiau ne visiems galima atlikti vienos dienos implantaciją. Taip yra todėl, kad gydymas yra griežtesnis ir reikalauja, kad žandikaulyje būtų tam tikras kiekis kaulinės masės (dažniausiai bent 5 mm). Taip pat vienos dienos implantacija negalima keliais kitais specifiniais atvejais. Tokiais atvejais procedūra vis tiek gali užtrukti keletą seansų, nors, palyginti su tradicine dantų implantacija, gijimo laiką tarp chirurginių seansų vis tiek galima sutrumpinti.
Žandikaulio sąnario sutrikimų gydymas mūsų klinikoje
Mūsų klinikoje dirba veido ir žandikaulių chirurgas, turintis didelę patirtį gydant žandikaulio sąnario sutrikimus, o visi mūsų odontologai yra plataus odontologinių ligų spektro diagnozavimo ekspertai.
Mūsų odontologai pateiks išsamų gydymo planą, kuris paprastai pradedamas nuo konservatyvesnių gydymo būdų namuose, o kai kiti būdai nepanaikina simptomų, galima rinktis sudėtingesnes chirurgines galimybes.
Jei jaučiate bet kokius žandikaulio sąnario sutrikimų simptomus ar kitas dantų problemas, nedvejodami kreipkitės į mus.