Endodontija

happy customer after endodontics

Endodontinis gydymas

Endodontinis gydymas yra diagnostinių, profilaktinių ir terapinių procedūrų kompleksas, kurio tikslas – pašalinti infekciją danties šaknies kanalo sistemoje ir užkirsti kelią pakartotinam bakterijų patekimui į danties šaknį ir jį supančius periodonto audinius. Taikant endodontinį gydymą visada siekiama išsaugoti dantį.

Pulpitas ir jo priežastys

xray of teeth

Pulpitas

Dantis turi ne tik kietą išorinę, bet ir minkštą vidinę dalį – pulpą, susidedančią iš kraujagyslių ir nervų rezginių, kurie užtikrina likusių danties komponentų mitybą ir regeneraciją. Sveiko danties pulpa yra patikimai saugoma nuo infekcijų patekimo emaliu ir vidiniu danties audiniu – dentinu.

Ilgai negydomas dantų ėduonis gali pažeisti danties apsaugą ir sukelti pulpitą. Dantų pulpitas yra danties vidinės pusės uždegimas, prasidedantis dėl infekcijos patekimo į danties vidų.

Pagrindinės pulpito priežastys:

  • Negydytas kariesas, lydimas gilios kariozinės ertmės susidarymo, kuris pasiekia danties pulpą. Tai yra dažniausia dantų pulpito priežastis, kurios galima išvengti tinkamai atliekant burnos higieną ir gydant kariesą ankstyvosiose stadijose.
  • Nekokybiškai atliktas odontologinis gydymas: pulpos kameros pažeidimas odontologiniais instrumentais, neatsargus gręžimas prieš plombavimą, prastos kokybės plombavimo medžiagų naudojimas, netinkamas plombavimo metodas.
  • Dantų traumos ir pažeidimai.
  • Danties nusidėvėjimas, kurį sukelia įvairios odontologinės ligos.
  • Dantenų ligos, gingivitas ir periodontitas. Nekokybiškai atliktas periodontologinis gydymas, dėl kurio į danties pulpą pateko infekcija.
  • Ilgalaikis destruktyvus cheminių medžiagų, aukštos ar žemos temperatūros poveikis.

Pulpito formos ir jų simptomai

Kaip ir daugelis kitų odontologinių ligų, dantų pulpitas gali pasireikšti ūminėmis ir lėtinėmis formomis. Tuo pačiu metu kiekviena forma, atsižvelgiant į patologijos lokalizaciją ir ligos sunkumą, yra suskirstyta į keletą potipių:

Ūminis pulpitas pasireiškia staigiai ir pasižymi stipriu skausmu. Dažniausiai atsiranda gilaus ėduonies ar traumos pažeisto danties fone. Skausmo pojūčiai sustiprėja naktį ir išnyksta tik išgėrus analgetikų. Ūminis pulpitas vyksta dviem etapais:

  • Židininis – trunka apie 2 dienas ir jam būdingas periodinis aštrus skausmas. Skausmo pojūtis gali trukti iki pusvalandžio ir pasikartoti kas kelias valandas. Židininio pulpito metu infekcija pažeidžia tik dalį nervo, todėl skausmas lokalizuojamas tik paveikto danties srityje.
  • Difuzinis – prasideda maždaug trečią ligos dieną, kai infekcija išplinta po visą danties pulpą. Difuziniam pulpitui būdingas pulsuojantis skausmas, plintantis visame žandikaulyje. Jei dėl difuzinio pulpito burnoje susidaro pūliniai, prasideda galvos skausmas ir dažnais atvejais pakyla kūno temperatūra.

Lėtinis pulpitas išsivysto kaip ūminio pulpito negydymo pasekmė. Esant lėtinei pulpito formai, simptomų sunkumas išnyksta, aštrus skausmas pereina į periodišką. Negydomas lėtinis pulpitas tęsiasi iki vienerių metų ir progresuoja keliais etapais:

  • Fibrozinis – dažniausias lėtinio pulpito tipas. Jam būdingas fibrozinių audinių dauginimasis pulpos kameroje. Šiame etape dantų emalis keičia spalvą, pasireiškia blogas kvapas iš burnos, padidėja dantų jautrumas.
  • Gangreninis – negydytas fibrozinis pulpitas dažnai virsta gangrenine forma, kuri vystosi vainikinės danties dalyje, ėduonies fone. Šioje ligos stadijoje pradeda mirti pulpoje esantys nervai.
  • Hipertrofinis – minkštimo kameroje susidaro granulinių audinių polipas, užimantis danties šaknį ir vainikinę pulpos dalį. Liečiant hipertrofinio pulpito pažeistą dantį, gali stipriai skaudėti ir kraujuoti.

Pulpito gydymas

Siekiant pašalinti infekcinį uždegimą ir pulpito sukeliamą skausmą bei išsaugoti dantį, būtina atlikti kokybišką pažeisto danties endodontinį gydymą. Pulpito gydymui naudojami du pagrindiniai metodai, kurių pasirinkimas priklauso nuo ligos atsiradimo priežasčių, stadijos ir formos:

  • Konservatyvus gydymo metodas naudojamas esant nežymiam danties pažeidimui, kai pulpoje dar neprasidėjo uždegiminis procesas. Gydymo procesas yra beveik toks pat kaip ir ėduonies, tačiau daugiau dėmesio skiriama priešuždegiminiams preparatams. Pažeistai pulpos vietai gydyti naudojami dezinfekuojamieji vaistai, kurie sustabdo bakterijas ir prisideda prie paveiktų audinių regeneracijos. Po to uždedama laikina plomba, kurią pacientas nešioja kelias dienas. Jei per pakartotinį vizitą uždegimo daugiau nesimato, dedama nuolatinė plomba.
  • Chirurginis pulpito gydymo metodas apima dalinį ar visišką pažeistos pulpos pašalinimą (depulpaciją). Tokiu atveju yra giliai išvaloma ir vėliau specialiąja medžiaga užpildomi danties šaknų kanalai. Priklausomai nuo pulpito formos, jo gydymas chirurginiu metodu gali būti atliekamas tiek per vieną, tiek per kelis vizitus.

Endodontinio gydymo etapai

1 – Paciento apžiūra ir diagnostika

woman getting professional dental help

Atliekama profesionali apžiūra ir diagnostika. Norint įvertinti audinių pažeidimo mastą ir bendrą klinikinę situaciją, endodontologas pritaiko diagnostikos metodų kompleksą, į kurį įeina: paciento apklausa, burnos ertmės ištyrimas naudojant odontologinius zondus ir kitus specialius instrumentus. Siekiant išsiaiškinti tikslią diagnozę ir nustatyti šaknies kanalų padėtį, atliekami rentgenologiniai tyrimai.

2 – Gydymo plano sudarymas

doctor checking patients x-ray

Remdamasis diagnostinio tyrimo rezultatų analize, endodontologas mato išsamų konkrečios klinikinės situacijos vaizdą. Gydytojas palygina įvairių gydymo galimybių prognozes, nustato optimalų gydymo metodą, sudaro efektyviausio gydymo metodo plano ir aptaria jį su pacientu.

3 – Pasiruošimas procedūrai

woman getting her teeth polished

Pasiruošimas gydymui gali apimti:

  • Periodontologinių ligų gydymą.
  • Ėduonies paveiktų dantų plombavimą.
  • Trūkstamų dantų sienelių atkūrimą.
  • Vainikėlių pašalinimą, jei jie uždėti ant priežastinio danties.
  • Prieš pat procedūrą pacientui atliekamas nuskausminimas.

4 – Danties kanalo gydymas

Close up of dentist's hands holding dental microscope

Endodontinis gydymas atliekamas trimis pagrindiniais etapais:

  1. Prieigos prie kanalo užtikrinimas – įėjimo į kanalą suradimas ir suformavimas, siekiant užtikrinti endodontinių instrumentų patekimą į danties kanalus.
  2. Danties kanalo gydymas – kruopštus pažeistų audinių pašalinimas ir danties kanalo dezinfekcija naudojant specialius instrumentus, vaistus ir reikiamą įrangą – šaknų viršūnių lokatorių, endodontinį mikroskopą ir kt.
  3. Kanalo užpildymas – vaistinių medžiagų įvedimas į išvalytus danties šaknų kanalus, kanalų sandarinimas atsparia medžiaga (gutaperčos kaiščiais), kanalų uždarymo kokybės rentgeno kontrolė, laikinosios plombos uždėjimas.

5 – Danties formos ir funkcijos atstatymas

patient during cavity filling procedure

Danties atkūrimo metodo pasirinkimas yra labai svarbus norint užtikrinti ilgalaikį gydymo rezultatą. Dažniausias restauravimo būdas yra danties atstatymas plombavimu. Šiuolaikinėje odontologijoje dantys po kanalų gydymo taip pat yra atkuriami karūnėlėmis (kai pažeista daugiau kaip 50% danties) arba keraminiais užklotais (jei dantis yra gana gerai išsilaikęs). Dantis būtina atstatyti ne vėliau kaip per 2 savaites po endodontinio gydymo.

Pakartotinas gydymas

Dantis, kuriam buvo atliktas endodontinis gydymas, paliekamas stebėjimui ir kai kuriais atvejais reikalauja pakartotinio gydymo.

Nesėkmingas pirminio endodontinio gydymo rezultatas beveik visada yra susijęs su bakterijų patekimu į šaknies kanalų sistemą, kurį sukelia prasta burnos higiena. Be to, pakartotinis endodontinis gydymas (endodontinis pergydymas) gali būti reikalingas, kai dantis neatsistato po pirminio gydymo dėl fiziologinių priežasčių, arba, jeigu gydymas buvo atliktas nekokybiškai.

Kitos, retesnės ir specifinės endodontinio priežastys yra cistos, kaulinio audinio uždegimai, sumažėjęs imunitetas, paciento gretutinės ligos, individualios reakcijos į svetimkūnius, kaulų ir jungiamojo audinio gijimo vietų pažeidimai.

Šiuolaikinė endodontinė aparatinė įranga padidina pirminio ir pakartotinio gydymo sėkmės tikimybę. Atlikdamas gydymą pas patikimą specialistą, pacientas gali išvengti rimtų procedūros komplikacijų.

Kuo pavojingas pulpitas?

Lėtinis pulpitas gali sukelti stiprų dantų ir galvos skausmą, taip pat išprovokuoti rimtų sveikatos komplikacijų, įskaitant periodontitą, osteomielitą, trišakio nervo uždegimą ir kt. Sunkiausiais atvejais, negydomas pulpitas gali tapti sepsio priežastimi.

Todėl atsiradus pirmiems pulpito ligos simptomams, būtina nedelsiant kreiptis į endodontologą ir atlikti profesionalią diagnostiką, kad būtų išvengta rimtų komplikacijų.

Ar dantų šaknų kanalų gydymas yra skausmingas?

Danties šaknų kanalų gydymas nėra skausmingas, kadangi prieš procedūrą yra atliekamas nuskausminimas. Sunkiais atvejais, arba kai gydymo reikalauja keli dantys, endodontinis gydymas gali būti atliekamas taikant bendrinę nejautrą.

Danties atstatymas po endodontinio gydymo

Kadangi neįmanoma atstatyti pažeistų dantų nervų ir kraujagyslių, dantų struktūra po jų praradimo susilpnėja. Todėl endodontinio restauravimo metu yra ypač reikšminga danties restauracija. Pagrindinės danties formos ir funkcijos atkūrimo priemonės po endodontinio gydymo yra šios:

  • Plombavimas. Tai yra paprasčiausias būdas atkurti dantį. Po danties šaknų gydymo dantį galima atkurti plomba, kai:
    • Danties vainikėlis pažeistas nežymiai;
    • Atidedamas danties protezavimas, arba protezavimo atsisakoma;

Dažnais šaknų kanalų gydymo atvejais, plombavimas nėra patikimiausias danties atkūrimo metodas.

  • Užklotas. Užklotais galima protezuoti, kai dantis sunaikinamas ne daugiau kaip 50% ir tik tuo atveju, jei emalis yra išsaugotas per visą ertmės periferiją (gali būti sukurtas kontaktas tarp įdėklo krašto ir išsaugoto emalio krašto).
  • Vainikėliai. Dažniausias danties atkūrimo būdas po endodontinio gydymo. Pagrindinis vainikėlių privalumas yra tas, kad vainikėliai glaudžiai prisijungia prie viso danties paviršiaus ir hermetizuoją dantį. Todėl nei mikrobai, nei seilės nepatenka po danties karūna ir kariesas nesivysto.

Endodontinis gydymas naudojant mikroskopą

microscope on table

Šaknų kanalų gydymas yra labai sudėtingas ir atsakingas procesas, reikalaujantis aukšto lygio profesionalumo ir tikslumo. Klaidos gydant ir užpildant kanalus gali sukelti ligos recidyvą ir įvairias infekcines komplikacijas.

Būtent todėl mikroskopo naudojimas tapo proveržiu endodontinėje praktikoje, o dantų kanalų gydymo mikroskopu kokybė ir efektyvumas yra daug kartų pranašesnis už tradicinį gydymą.

Dėl klinikinio operacinio mikroskopo atsiranda galimybės padidinti vaizdą 15–30 kartų, todėl endodontologas geba puikiai ir ryškiai apžiūrėti gydymo zoną ir atlikti tikslius veiksmus.

Kas geriau – gydyti danties kanalus ar implantuoti?

Endodontinis gydymas leidžia išsaugoti natūralius dantis. Tačiau svarbu įvertinti gydomo danties kaulinio audinio pažeidimo mastą, danties mobilumo lygį, dydį, cistų / granulomų skaičių ant danties šaknų. Visa tai gali lemti gydymo trukmę ir efektyvumą.

Dantų implantacija šiandien yra vienas pažangiausių ir moderniausių būdų atkurti dantų funkcionalumą ir estetiką. Sąlyginiai jo trūkumai yra santykinai didelės medžiagų ir paslaugų kainos, taip pat dantų netekimo ir depulpacijos poreikis.

Optimalaus metodo pasirinkimas kiekvienai konkrečiai klinikinei situacijai yra svarbi tema, aptariama gydytojo ir paciento konsultacijos metu. Tačiau efektyviausio metodo pasirinkimas visada tiesiogiai priklauso nuo paties danties, jo kanalų, kaulinio audinio ir periodonto būklės, trūkstamų dantų skaičiaus, bendros paciento sveikatos ir daugelio kitų individualių veiksnių.

Endodontinis gydymas mūsų klinikoje

Endodontinį gydymą mūsų klinikoje atlieka aukštos kvalifikacijos specialistai, turintys ilgametę darbo patirtį. Išsamios žinios apie naujoviškus diagnostikos metodus ir gydymo galimybes, dėmesingas ir atsakingas požiūris į kiekvieno paciento gydymą – tai svarbūs ir neįkainojami dalykai, kuriais vadovaujasi mūsų odontologai.

Siekiant užtikrinti mūsų klientų patogumą, visos procedūros yra atliekamos atsargiai ir neskausmingai. Gydymo metu naudojamos tik aukščiausios kokybės užpildymo ir plombavimo medžiagos, moderni įranga.

Tai leidžia mums efektyviai atlikti net sudėtingiausias endodontines operacijas ir net sunkiais klinikiniais atvejais maksimaliai išsaugoti ir atkurti mūsų pacientų dantis, sveikatą ir šypsenas.

Kainoraštis

Suaugusiųjų
Nuskausminimas15 €
Nuotrauka20 €
Laikina plomba20 €
Kalcio įvedimas/keitimas50 €
Kaisčio išėmimas100 €
MTA aplikavimas65 €
Kanalų revizija50 €
Vienkartinės medžiagos30 €
Vienašaknio danties pirminė endodontija180 €
Vienašaknio danties pergydymas210 €
Dvišaknio danties pirminė endodontija280 €
Dvišaknio danties pergydymas310 €
Daugiašknio danties pirminė endodontija400 €
Daugiašaknio danties pergydymas500 €
Vaikų
Pieninio danties pulpito gydymas (su nuskausminimu)120-140 €
Pieninio danties pulpito gydymas (su sedacija)150-180 €
Pieninio danties pulpito gydymas (su bendrine nejautra)175 €
Pulpito gydymas naudojant MTA cementą170 €
Vieno kanalo gydymas ir plombavimas250 €