Dantų traumos
Ar tai būtų suklupimas sportuojant, ar įkandimas į kraupų duonos gabalėlį, dantų traumos dažnai atsiranda netikėtai. Daugelis žmonių mano, kad jei tai tik nedidelis pažeidimas, jie gali į jį nekreipti dėmesio. Tačiau iš tikrųjų nedidelis skilimas gali sukelti sudėtingų odontologinių problemų, tokių kaip vidinio danties nervo pažeidimas.
Mūsų klinikoje gydome įvairių tipų dantų traumas ir siūlome efektyviausius gydymo būdus. Šiame straipsnyje aprašėme kai kuriuos dažniausiai pasitaikančias dantų traumų tipus ir jų gydymo būdus.
Kodėl lūžusius dantis reikia gydyti skubiai?
Daugelis žmonių mano, kad jei jie patyrė dantų traumą, dėl kurios nuskilo ar įtrūko dantis, bet jis neskauda, jiems nereikia kreiptis į odontologą. Jie klysta, kadangi dėl nuskilusio ar įtrūkusio danties gali sumažėti to danties stabilumas, o nedidelis pradinis įtrūkimas ar skilimas laikui bėgant gali didėti ir sukelti sunkesnį danties sužalojimą. Aštrūs skilimo kraštai gali net sužaloti burnos gleivinę, todėl burnoje gali atsirasti įpjovimų ir opų.
Nedidelis dantų sužalojimas gali sukelti nežymius simptomus, pavyzdžiui, jautrumą tokiems veiksniams kaip karštis / šaltis, saldumas, rūgštumas ir spaudimas. Taip atsitinka dėl to, kad emalis pažeidžiamas, todėl po juo esantis nervas gali būti veikiamas išoriniais veiksniais. Tuo labiau, tai taip pat leidžia patogeninėms bakterijoms patekti į minkštą danties vidų, vadinamą pulpa. Laikui bėgant gali kilti pulpos uždegimas vadinamas pulpitu. Be to, tam tikros bakterijų sankaupos gali susijungti ir burnoje suformuoti cistas. Šios cistos tampa infekcijos prieglobsčiu ir ilgainiui gali išplisti po visą burną, o galiausiai infekcija gali patekti į kraują ir sukelti gyvybei pavojingą būklę.
Lengviausias būdas išvengti šių komplikacijų – apsilankyti pas gydytoją odontologą jei nuskilo ar buvo pažeistas dantis, net jeigu pažeidimas nėra sunkus.
Ką daryti susižeidus dantis?
Pasitaiko įvairių dantų traumų, dėl kurių visų reikia imtis šiek tiek skirtingų veiksmų:
Dantų sužalojimai
Kone kiekvienas žmogus žino kaip atrodo mėlynė. Dažnai dėl traumos atsiradusios mėlynės susidaro, kai po oda esantys kapiliarai pažeidžiami ir plyšta, todėl atsiranda patinimas, skausmas ir uždegimas.
Dantų sumušimas panašus į kūno sumušimus, kai padidėja sumuštų dantų skausmas bei jautrumas, o dantis gali nusidažyti tamsesne spalva. Kaip ir odos mėlynės, dantų mėlynės dažnai atsiranda dėl danties traumos. Ši trauma gali atsirasti dėl nagų kramtymo, bruksizmo (griežimo dantimis), kietų maisto produktų, pavyzdžiui, saldainių ar riešutų.
Norint išvengti rimtų dantų problemų, svarbiausia kreiptis į odontologą dėl bet kokios dantų traumos. Jei priežastis nėra gretutinė būklė, dažnai dantis gydomas tiesiog pailsint, vengiant kieto maisto ir kramtant kita puse. Specialūs vaistai nuo skausmo turėtų padėti sumažinti nemalonius pojūčius, kol mėlynė gyja. Jei priežastis yra kita būklė, tikėtina, kad ją pašalinus mėlynės sumažės. Danties sumušimo atveju skausmui ir patinimui malšinti taip pat rekomenduojama naudoti šaltus veido kompresus.
Atsilaisvinęs dantis
Nežymus dantų judėjimas yra normalus reiškinys. Raumenų skaidulos, laikančios dantis vietoje, yra šiek tiek elastingos ir gali judėti iki 1 mm, kas turi daug privalumų. Jei dantis juda daugiau nei 1 mm, jie yra pernelyg judrus, kas gali signalizuoti apie dantų traumą ar ligą. Padidėjusio dantų judrumo atvejais primygtinai rekomenduojama atvykti apžiūrai pas gydytoją odontologą.
Dantys gali atsipalaiduoti dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, bruksizmo, diabeto, dantenų ligų, apnašų ir dantų akmenų kaupimosi, taip pat staigaus sužeidimo ar smūgio.
Kartais gydant pagrindinę būklę dantenos gali užgyti ir tapti stabilios. Tačiau kartais gydymui naudojami specialūs įtvarai, neleidžiantys dantims judėti, dėl ko gijimas tampa veiksmingesnis. Sunkiais atvejais, jei pažeidimas yra per didelis arba dantis jau yra žuvęs, jis yra pašalinamas, o vietoj jo įrengiamas dantų protezas.
Išmuštas dantis
Dantis gali būti išmuštas dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, staigaus smūgio arba jau esamo silpnumo dėl kitų burnos ertmės ligų.
Jei pastebėjote išmuštą dantį, atlikite šiuos veiksmus:
- Jei dantys dar laikosi burnoje, venkite jo judinti ar traumuoti, skubiai kreipkitės į odontologą.
- Jei dantis buvo išmuštas, jį išsaugokite, neplaukite ir nepažeiskite. Laikykite dantį už vainiko, o ne už šaknies. Iki vizito pas odontologą dantį reikia panardinti į pieną – taip jis neišdžius ir nesusigadins. Šiuo atveju pienas tinka labiau nei vanduo, nes jame yra tinkamesnis PH lygis, o paprastas vanduo gali sukelti danties ląstelių išbrinkimą ir pažeidimą. Jei pieno nėra, galite laikyti nedideliame kiekyje seilių arba burnoje tarp skruosto ir dantenų.
- Rekomenduojama ant sužeistos vietos uždėti šaltą kompresą, išgerti skausmą malšinančius vaistus.
Danties išmušimo atvejais reikia skubiai kreiptis pagalbos į odontologą. Jei įmanoma, odontologas, išvalęs išmuštą dantį, jį replantuos. Kol dantis gis, bus naudojama įtvarinė plokštelė, kuri prilaikys dantį prie kaimyninių dantų ir įtvirtins jį savo vietoje. Jei danties replantuoti nepavyks, dančiui atstatyti gali būti atliekama danties implantaciją.
Įtrūkęs emalis
Įtrūkęs emalis yra nuolatinis ir, kitaip nei įprastas kaulas, negali būti natūraliai atkurtas. Emalio įtrūkimus gali būti sunku pastebėti patiems, o gydytojas odontologas juos aptiks įprastinės dantų apžiūros metu. Gydant nedidelį įtrūkimą greičiausiai bus taikomas estetinis plombavimas, kai įtrūkimas užpildomas specialia medžiaga, atstatant dantį ir kartu atkuriant natūralią dantų išvaizdą.
Karūnos lūžis
Skiriami du pagrindiniai vainikėlio lūžio tipai: nesudėtingas ir sudėtingas (kai atskleidžiamas vidinis danties nervas – pulpa).
Nesudėtingiems lūžiams reikia dantų plombavimo, kurio metu atliekamas danties poliravimas ir prarastos medžiagos pakeitimas dantų plomba.
Sudėtingų vainikėlio lūžių atveju dėl atviros pulpos kyla didelė vidinio danties nervo uždegimo rizika, o tai padidina sudėtingumą ir sunkumą. Jei dantis gydomas per 24 val. nuo pirmojo pažeidimo, paprastai jį galima atkurti be jokio didesnio pulpos gydymo. Jei lūžis paliekamas ilgam laikui, pulpa yra pažeidžiama ir prieš atstatant dantį prireikia sudėtingesnio endodontinio gydymo.
Šaknies lūžis
Šaknies lūžiai – kai lūžis pažeidžia apatinę danties dalį, vadinamą šaknimi. Jei dantis vis dar sujungtas su dantenomis, o ne iš dalies ar visiškai išniro, jį atstatyti būna sudėtingiau. Viena iš galimų išeičių šaknies lūžio atvejais yra šaknies kanalų gydymas, kuris leidžia prieiti prie šaknies iš vidaus.
Nulūžusių dantų atkūrimo metodai
Pirmiausia labai svarbu kuo greičiau kreiptis į odontologą, jei patyrėte bet kokią dantų traumą. Nedidelis įtrūkimas gali išsivystyti į lūžį, kuris laikui bėgant gali tapti danties netekimo priežastimi.
Kai apsilankysite pas odontologą, jis, įvertinęs situaciją, pasiūlys geriausiai jūsų atvejį atitinkantį sprendimą.
Jų pasirinktas sprendimas gali būti vienas iš šių:
- Dantų plombos – dažnai naudojamos ėduoniui (kariesui) gydyti, tačiau jomis galima užpildyti ir įtrūkimus bei kitus nedidelius pažeidimus.
- Estetinis dantų plombavimas – dažnai naudojamas priekiniams dantims arba tiems, kurie daro įtaką šypsenai, nes dantis galima atkurti naudojant natūralios spalvos kompozitą. Šią medžiagą galima suformuoti taip, kad ji atrodytų kaip natūralus dantis ir būtų beveik tokia pat kieta.
- Danties vainikėlio protezavimas – jei danties vainikėlis labai pažeistas, jį gali tekti visiškai pakeisti protezu. Pažeistas dantis bus nušlifuojamas iki reikiamos formos ir, jei reikia, atliekamas danties šaknies kanalų gydymas, o naujasis vainikėlis bus priklijuotas prie danties viršaus.
- Danties įklotai ir užklotai – karūnėlės plombavimui skirti protezų tipai, kurie pakeičia tik dalį karūnėlės.
- Implantai – visiškai dirbtinis trūkstamo danties, kelių gretimų dantų (tilto) arba viso dantų lanko pakeitimas. Plačiau skaitykite skyriuje apie implantaciją.
Dantų traumų gydymas mūsų klinikoje
Mūsų klinikoje atliekamos įvairios procedūros, kurios parenkamos asmeniškai pagal konkretų kiekvieno paciento atvejį. Atliekame tiek kosmetines, tiek mediciniškai būtinas procedūras. Mūsų patyrę gydytojai odontologai yra apmokyti gydyti dantis taip, kad maksimaliai padidintų pacientų šypsenos estetinį patrauklumą ir išlaikytų natūralią išvaizdą.
Visas protezavimo ir implantavimo procedūras atliekame vienoje vietoje per kuo mažiau seansų.
Jei turite įtrūkimų, skilimų, lūžių ar kitų dantų problemų, nedvejodami atvykite į apžiūrą. Tai gali išgelbėti jūsų šypseną!