Skubi odontologinė pagalba

xray of teeth

Skubi odontologinė pagalba

Ar tai būtų nuskilęs dantis, netikėtai pasireiškęs skausmas ir patinimas, iškritusi plomba arba protezas – visais greitos odontologinės pagalbos reikalaujančiais atvejais ją suteikti galime artimiausiu laiku.

Kokiais atvejais reikalinga skubi odontologinė pagalba?

Netikėtai atsiradus aštriam danties skausmui arba kitiems nemaloniems pojūčiams, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją odontologą. Skausmas arba patinimas gali būti pirmuoju odontologinių ligų vystymosi signalu, o jų diagnozavimas ankstyvosiose stadijose palengvina gydymą ir dažnai reikalauja minimalaus invazyvumo.

illustration of an injured tooth

Danties traumos

Dantys gali būti traumuojami dėl įvairių priežasčių: sportinės traumos, kieto maisto kramtymas, eismo įvykiai ir kt. Dantų traumos gali pasireikšti kaip smulkūs emalio įtrūkimai, taip ir dideli vainiko arba danties šaknies lūžiai. Jei traumuoti dantys yra paslankūs, jie fiksuojami specialiais įtvarais. Sudėtingais dantų traumos atvejais būtina kuo skubiau uždėti priešuždegiminius vaistus, nes, jeigu dantis buvo įskilęs iki vidinės dalies, į ją gali prasiskverbti infekcija, prasidėti pulpitas, atsirasti danties šaknies cista, ir galiausiai danties galima netekti.

illustration of tooth pain

Danties skausmas

Danties skausmas gali būti lemiamas įvairių priežasčių: danties paviršiaus skilimais, karieso pažeidimais, dantenų ir dantų nervų uždegimais, bruksizmu (stipriu nekontroliuojamu griežimu dantimis), žandikaulio sąnario problemomis, ir daugeliais kitų burnos ir bendros sveikatos sutrikimais. Skubus skausmą sukeliančios patologijos diagnozavimas užtikrina greitą gydymo ir reabilitacijos procesą.

illustration of tooth inflammation

Danties nervo uždegimas

Jeigu dantis buvo traumuotas (įskilęs iki pulpos) arba giliai pažeistas karieso, gali pasireikšti pulpitas. Pulpitas – tai vidinės danties dalies (pulpos) uždegimas, kurio negydymas lemia danties praradimą. Danties pulpos uždegimas gali pasireikšti aštriu skausmu, jautrumu, patinimu ir netgi karščiavimu. Pulpitui išgydyti atliekamas danties šaknies kanalų gydymas, kurio sudėtingumas priklauso nuo to, kaip greitai buvo diagnozuotas uždegimas.

illustration of tooth removal

Danties šalinimas

Skubus danties šalinimas gali būti reikalingas, jeigu dantis buvo ilgai negydomas, stipriai pažeistas karieso arba traumuotas. Skubus danties šalinimas būna reikalingas vaikams, kai pažeidžiami pieniniai dantys.

illustration of aesthetic tooth restoration

Estetinės problemos ir protezų priežiūra

Skubi odontologinė pagalba būna reikalinga, jeigu iškrenta plomba, lūžta priekinis dantis arba estetiniai protezai (pvz., laminatės). Taip pat dėl traumų arba kieto maisto valgymo gali iškristi arba lūžti kiti dirbtiniai dantų protezai: vainikėliai, užklotai, implantų karūnėlės. Šiuo atveju atliekamas papildomas danties plombavimas ir perprotezavimas, bei dantų estetika atstatoma artimiausiu įmanomu laiku.